Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Skelleftea, Švédsko

   

Počet Obyvatel: 32 775
Rozloha: 21,74 km2
Starosta: Tomas Marklund
Poloha: provincie (Västerbotten) 

Informace o městě:
V tomto městě v provincii Västerbotten, které se rozprostírá na pobřeží Botnického zálivu asi 800 km severně od Stockholmu, žije téměř 33 tisíc obyvatel, avšak tento údaj je lehce zavádějící, protože s aglomerací má toto švédské město přes 70 tisíc obyvatel. S pouhými 155 lety existence je Skelleftea velmi mladým městem, její území je však starobylé – archeologické nálezy říkají, že zde lidé žili již 6000 let před Kristem.
Dnes tu najdeme univerzitu a spoustu kulturních i sportovních stánků, těží se tu zlato, ale také dřevo, které je zpracováváno světově unikátními způsoby. Na velmi pěkném zimním stadionu hraje své zápasy místní hokejové mužstvo, a právě to kdysi sehrálo důležitou roli ve vzájemných vztazích mezi Pardubicemi a Skelleftea. 

Přátelství s Pardubicemi:
Z přátelských hokejových zápasů mezi týmy obou měst vzniklo v průběhu šedesátých let skutečné přátelství, které bylo v dubnu 1968 stvrzeno podpisem partnerské smlouvy.

Oblasti spolupráce mezi městy:

  • spolupráce i četná přátelství mezi nejrůznějšími institucemi, ale i jednotlivci z obou měst, takže navzdory velké vzdálenosti jsou vzájemné vztahy velmi blízké.
  • reciproční výměny úředníků či učitelů.
  • k 40. výročí partnerství mezi našimi městy přijel do Pardubic hostovat kytarový soubor z tamní střední školy.
  • spolupráce mezi základními a středními školami, v jejichž rámci probíhají časté návštěvy obou měst nejen na poli vzdělávání
  • návštěvy tanečních či pěveckých souborů. 
  • účast na Vinařském půlmaratonu


Webové stránky města:
http://skelleftea.se/ 


Fotografie:

  

Zdroj dat: www.wikipedia.org