Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Selb, Německo

  

Počet Obyvatel: 15 160
Rozloha: 62,37 km2
Starosta: Ulrich Pötzsch
Poloha: spolková země (Bavorsko), region (Oberfranken),

Informace o městě:
Téměř dvacetitisícové město bílého porcelánu leží na úpatí nejsevernějšího výběžku pohoří Fichtelgebirge, pouhých 15 kilometrů od hranic s ČR. První písemný záznam o Selbu pochází z roku 1281, městské právo bylo uděleno v roce 1426. Roku 1856 zničil velký požár celé město, až na jediný dům. Rok poté zde Lorenz Hutschenreuther založil první porcelánku a vytvořil tak pro lidi, pracující do té doby v tkalcovství, nové pracovní příležitosti. 
Selb se záhy stal centrem německé průmyslové výroby porcelánu, vedle užitkového se zde vyrábějí též měřicí přístroje, technická keramika a energetická technika. Selb nabízí četné možnosti ke sportovní a kulturní činnosti. Ve velkoryse zmodernizovaném městském divadle, kde se konají nejrůznější představení a kulturní akce, vystupovaly i pardubická Komorní filharmonie, Východočeské divadlo, vystavovali zde pardubičtí sochaři a malíři. Ke sportovní činnosti zve tenisová hala, tenisové kurty nebo moderní krytý bazén a také zimní stadion, jeden z nejkrásnějších v Německu. Kdo jede do Selbu, projíždí zpravidla celé Smrčiny a přitom může objevit nádhernou krajinu, kterou ještě nezná. Návštěvník pak zjistí, že město porcelánu zve ke strávení příjemné dovolené. 


Přátelství s Pardubicemi:
Partnerská smlouva mezi městy Pardubice a Selb byla podepsána v říjnu roku 1991.


Oblasti spolupráce mezi městy:

  • návštěvy a koncerty pěveckých sborů z pardubických základních škol - adventním období.
  • kulturní výměny (výstavy malířů a sochařů, koncerty Komorní filharmonie či hostování akordeonového souboru z Musikschule Selb v Pardubicích).
  • občané Selbu navštěvují Pardubice také rekreačně
  • účast německých běžců na Vinařském půlmaratonu
  •  

Webové stránky města:
http://www.selb.de/
 

Fotografie: