Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pernik, Bulharsko

    

Počet Obyvatel: 81 191
Rozloha: 72,29 km2
Starosta: Ivan Ivanov
Poloha: provincie (Pernik)

Informace o městě:
Největší město jihozápadního Bulharska leží pouhých 30 kilometrů od Sofie v krásném údolí řeky Strumy obklopené pohořími Vitoša, Golo Burdo a Ljubin. Zmínky o prvním osídlení tohoto území pocházejí z 6. století před Kristem. Uhelné doly, metalurgie a strojírenství, jejichž tradice zde sahá do 19. století, činí z Perniku jedno z nejdůležitějších průmyslových center Bulharska, zároveň jde však o město s významnou kulturní tradicí. Každý rok se zde koná mezinárodní festival masek Surva, který pořádá Ministerstvo kultury a zástupci města Pardubic se této akce účastní.

Přátelství s Pardubicemi:
Pardubice a Pernik udržují přátelské vztahy od roku 2002, a přestože zatím nepodepsaly partnerskou smlouvu, převážně kulturní vzájemné kontakty jsou velmi živé. Roku 2008 podepsal Pernik s Pardubicemi memorandum o přátelství.

Oblasti spolupráce mezi městy:

  • výměna zkušeností
  • výměny fotografů
  • stáže pracovníků radnic
  • kulturní akce různých žánrů
  • účast běžců na Vinařském půlmaratonu
  • účast bulharských včelařů na tradiční akci Dny medu

Koncertování pernického komorního orchestru Orpheus na festivalu Pardubické hudební jaro a na Zrcadle umění 2014, nebo účast pardubických výtvarníků na malířském plenéru v Perniku. Pernik byl jedním ze tří měst, které spolupracovalo na tripartitním projektu Logo East I., v jehož rámci se vybudoval v Perniku front-desk. Následně se realizoval projekt Logo East II.,  kdy byl v Perniku zaveden tzv. e-government, což je elektronizace služeb poskytovaných městskými úřady.

Webové stránky města:
http://pernik.bg/

 

Fotografie:

    

Zdroj dat: www.wikipedia.org (Krasimira and Milen)