Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Záznam chatu s primátorem Pardubic Ing. Jaroslavem Demlem

Primátor: Děkuji Vám všem, kteří jste se v letošním roce zapojili do našeho chatování. Přeji Vám příjemné prožití svátků vánočních, hodně zdraví a spokojenost v celém příštím roce 2009.

PK: Ještě k té kanalizaci: Jak dlouho budou ještě Pardubice rozkopané.
Primátor: Když se něco staví, tak dochází k určitým omezením. Chceme ale, aby s rekonstrukcí kanalizace přišla i rekonstrukce některých ulic. VaK tlačíme k minimalizaci lhůt realizace.
 
lojta: No, a v cem to je nerealne, jde o pokus,staci projednani s mestskou policii a Policii, co nam pomaha a chrani nas. Cca 20 ceduli na prijezdu a vypnout semtamfory.
Primátor: Vaši myšlenku určitě projednáme.
 
saper: Proč při výstavbě ve městě nekomunikuje radnice s veřejností?Uuvidíme plán zástavby po Prokopce před jeho schválením a budeme moci jako občané tohoto města mít slovo?
Primátor: Areál Prokopky je soukromý. na radnici jsme měli možnost vidět pouze nástin studie. Předpokládáme, že s investorem jednat budeme, že se k záměru vyjadřovat město bude a investor i slíbil představení projektu veřejnosti.
 
PK: A ještě k Radničnímu zpravodaji. Bylo milou tradicí, že v každém čísle bylo úvodní slovo primátora. V několika posledních číslech chybělo. Nemáte na čtenáře čas?
Primátor: Chtěl jsem dát prostor i svým kolegům nebo prostor pro důležitá témata. Na čtenáře si rád čas udělám., zjména v jednotlivých konkrétních tématech.
 
PK: Proč se v Radničním zpravodaji zrušila rubrika dotazy čtenářů. Byla velmi oblíbená.
Primátor: Jak jsem minule odpovídal, ve Zpravodaji jsou odpovědi na dotazy. Snažíme se každou připomínku nebo stížnost řešit průběžně. Na mnohé dotazy je reagováno v jednotlivých článcích.
 
saper: Afi palác zvenku nic moc,vevnitř docela pěkný,ale co ten sortiment? Oděvy boty oděvy boty atd a ještě drahé !
Primátor: Děkuji za názor. Ještě jsem nenakupoval, je tam ale KFC a jsem tomu rád.
 
PK: Pardubice jsou hodně rozkopané, hlavně Dukla, Svítkov. Prý to je kvůli nějakému kanálu Labe-Loučná. O co jde. Nikde jste o tom neinformovali, kde se dají najít podrobnosti, kdy to skončí a co to vůbec městu přinese?
Primátor: Jedná se o projekt kanalizace, kterou realizuje VaK a která by měla zajistit vybudování odpovídající infrastruktury s napojením do čističky odpadních vod. Na akci jsou dotace z EU.
 
Ded Vseved: Na tento chat jsem dorazil opozdene.Mesto je ze vsech stran ucpáno auty.Navrhuji mesicní provou mestem pri omezeni rychlosti na 30 km/hod s prednosti zprava.Vse ostatni nechat na ridicich. Co vy na to?
Primátor: Zajímavá myšlenka. Předložím náměstkovi Krejčířovi a odborníkům k posouzení. Dle mého názoru je to nereálné.
 
PK: Jak to vypadá s rekonstrukcí čističky odpadních vod? Jak se cena rekonstrukce promítne do ceny vody? Kolik budeme platit?
Primátor: Rekonstrukci ČOV připravuje VAK Pardubice. Usiluje o získání dotací na stavbu, ale jaká bude cena, to ještě nevíme.
 
PK: Jezdíte na kole po Pardubicích? Udělala se celá řada stezek (zaplať Pán bůh za ně), ale nějak se zapomíná na jejich údržbu, značení, atd. Ale i na jejich rozvoj v centru města.
Primátor: Na kole jezdím málo, používám MHD. Prosím o zaslání námětů, kde by se údržba či značení mělo zlepšit.
 
PK: Jak se díváte na problematiku pardubické nemocnice - rušení center, atd.? Bude pro pardubáky zajištěna dostatečná lékařská péče?
Primátor: Lékařská péče zajištěna být musí, s rušením center zásadne nesouhlasíme. Doufám, že se situace v Krajské nemocnici zlepší. Iniciovali jsme schůzku s náměstkem ministra zdravotnictví, abychom si vyjasnili situaci.
 
PK: Už jste s novým hejtmanem probral, jak bude město Pardubice spolupracovat s Pardubickým krajem?
Primátor: S panem hejtmanem jsem se sešel dvakrát. Jednou na Bezpečností radě kvůli Traumacentru a podruhé kráce, abychom si řekli o některých společných problémech a projektech. Domluvili jsme se na schůzce obou rad co nejdříve. Věřím v dobrou spolupráci.
 
kalousová: Pane primátore, mohu se zeptat, kde budete trávit Vánoce?
Primátor: Vánoce budu trávit s manželkou a kocourem doma. Doufám, že v klidu. Chystáme se navštívit rodiče, projít se, číst knížky a odpočívat.
 
pardap: To o té armádě bylo v novinách .Vyhledám v archivu a o příštím chatu vám to pošlu.
Primátor: Děkuji, pošlete mi e-mailem co nejdříve informaci, kdy to bylo a kde, abych si informaci mohl přečíst.
 
Maxim: Na zastupitelstvu prý nebyla ochota hovořit o výletu na Floridu? Považujete za správné zamést tuto záležitost pod koberec?
Primátor: Včera na zastupitelstvu jsme vcelku kultivovaným způsobem hovořili o možném střetu zájmů některých účastníků tohoto zájezdu. Domluvili jsme se, že připravíme obecný rozbor vztahů mezi HC a společnostmi s majetkovou účastí města. K tomu se vrátíme
 
pardap: V předminulém chatu jste na dotaz proč není palác Magnum o patro vyšší s vyhlídkovou restaurací odpověděl,že to zamítla armáda.V minulém chatu jste na stejnou otázku odpověděl,abychom se na to zeptali investora.Co je tedy pravda?
Primátor: Nikdy jsem netvrdil, že by o patro vyšší stavbu zamítla armáda. Trvá, že na investiční záměr je třeba se zeptat investora.
 
Florida beach: Jaké jsou podle Vás priority rozvoje Pardubic do nadcházejícího roku?
Primátor: Budeme usilovat, aby ŘSD připravilo k realizaci od roku 2010 co nejvíce dopravních staveb - obchvaty. Čeká nás rekonstrukce PaP a další projekty v rámci IPRM. Chceme rozhodnout co s areálem letního stadionu a objektem Pasáže. Vše je otázka peněz.
 
Nick: Kdy bude ten pardubický palác na Masarykvě náměstí úplně dostavěn? Teď je to tam stále hrozné, klopýtat přes staveniště, stále tam stojí auta dělníků. Dojem z okolí jinak pěkné budovy je nyní hrozný.
Primátor: V obchodním centru se průběžně dokončují jednotlivé obchody. Multikino by mělo být v provozu od 15. ledna 2009 a společenský sál v březnu příštího roku.Následující etapy budou zřejmě realizovány od roku 2010.
 
Willi: Ve vysílání britského rádia zazněla informace, že již před odjezdem zastupitelů do U.S.A. u Vás zjišťoval podrobnosti investigativní novinář Milan Derner. Bylo tomu tak? Děkuji a pěkné svátky. Willi
Primátor: Hovořil jsem s ním krátce pouze telefonicky. Přeji také pěkné svátky.
 
Nick: Podle zprávy na Vašem webu je rozpočet města na příští rok schválen ve výši 1,7 mld. korun. Je to pro město dostatečná výše nebo buete muset nějaké rozvojové programy omezit?
Primátor: Dostatečná výše to rozhodně není, ale s ohledem na zákon víc nedostaneme. Pro běžnou údržbu majetku bychom potřebovali alespoň 400 mil. Kč a pro rozvojové programy, zejména dopravní infrastruktury dalších 500 mil. ročně.
 
Nick: Jak se Vám líb nový Afipalace? Považuje ho za přínos prostřed města? Stane se skutečně centrem setkávání lidí ve středu města, jak bylo naplánováno?
Primátor: Objekt Afi Paláce na mne působí zvenku dobře, vnitřní prostor je příjemný. Věřím, že v kavárničkách, restauracích to bude příležitost si popovídat. Takže jako přínos to vidím . I ohlasy občanů jsou pozitivní.
 
Beďa: Podle zpráv se m prudce zvýšit ve městě nezaměstnanost. Co se bude dít se stovkami Vietnamců a Mongolců, kteří se pohybují po městě? Odjedou domů nebo tady zůstanou?
Primátor: Doufám, že odejdou. Víme, že to je problém. Probíhají jednání s cizineckou policií PČR a s dalšími institucemi. Chceme ve spolupráci se zaměstnavateli tuto situaci řešit.
 
Beďa: Jak bude využit prostor kolem letního stadiónu, co bude s prostorem jatek a co s rozestavěnou sportovní halou? Najde se tam místo opět na pěkný fotbalový stadión?
Primátor: Existuje záměr zachraničního investora, kde by fotbal. stadion měl být zachován. Celý prostor chceme řešit jako jeden celek vč. jatek a haly a o tom, jaké funkce tam budou, by mělo rozhodnout zastupitelstvo. Je to téma na rok 2009.
 
Beďa: Jak jste spokojen s Vašimi výsledky v čele města po polovině volebního období? Přemýšlíte, že budete znovu kandidovat na nejvyšší pozici ve městě?
Primátor: Spousta věcí se podařila, některé ne. Čeká nás spousta práce na zbytek období. Přivítal bych, kdyby se veškeré debaty odvíjely ve prospěch řešení problémů než v rovině útoků. Kandidovat zkusím.


Primátor: Vážení účastníci dnešního chatu, vítám Vás již na posledním chatu v letošním roce. Jsem velmi rád, že jste si našli chvilku v tomto předvánočním čase, plném příprav na svátky. Nebudu tedy zdržovat a pusťme se do toho.