Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Zákaz alkoholu se chystá i pro historické centrum Pardubic

14.10.2011 | Pardubice připravují novou obecně závaznou vyhlášku, která má ochránit lidi bydlící v okolí restaurací s předzahrádkami před hlučnými hosty. Město změnou vyhlášky o veřejném pořádku reaguje na stížnosti obyvatel zejména historické části města, jejichž klid neukáznění návštěvníci ruší nejčastěji. Platit by měla od příštího roku.

Ilustrační foto

Pardubice až dosud neměly vlastní vyhláškou stanovenu dobu nočního klidu. Právo na noční klid totiž vychází ze zákona o ochraně veřejného zdraví, obecně vnímaná doba nočního klidu, uznaná i judikaturou ústavního soudu, je mezi 22:00 a 6:00. Přesto chce nyní město tento čas zakotvit i do vlastní vyhlášky.

 

„Nová obecně závazná vyhláška o veřejném pořádku také rozšíří seznam lokalit, v nichž platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Přibude mezi ně Pernštýnské náměstí a prakticky celé historické centrum města. Bude v ní zakotvena také povinnost ukončit provoz zahrádek do půlnoci,“ řekl tajemník radnice Michal Zitko. Zákaz konzumace alkoholu se nebude vztahovat na jednorázové akce pořádané v této lokalitě, například Pernštýnskou noc, adventní trhy, Štědrovečerní setkání a podobně.

 

Na hluk a nepořádek působený v nočních hodinách návštěvníky si stěžují zejména obyvatelé historického centra, především Pernštýnského náměstí, kde je velká koncentrace podniků s předzahrádkami. „Není to tak, že město na problémy obyvatel Pernštýnského náměstí nereaguje. S obyvateli této části města jsme jednali v září, ale vydání vyhlášky prochází poměrně zdlouhavým schvalovacím procesem, k návrhu se musí vyjádřit městské obvody a podobně,“ vysvětlila primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

 

Podle připravované vyhlášky budou moci být předzahrádky v provozu do půlnoci stejně jako dosud. Na jejich provozovatelích bude, aby příliš hlučné hosty po 22:00 usměrnili. Pokud tak neučiní, přijde ke slovu městská policie a pokuty. Direktivní omezení provozu 22:00 hodinou se městu v minulosti neosvědčilo, stěžovali si na ně provozovatelé restaurací i hosté. „V podstatě máme dvě možnosti. Buď omezíme podnikatele a město bude po večerech mrtvé. Nebo budeme mít živé město, ale pak musíme nastavit taková pravidla, která by udržovala zájmy obou stran v rovnováze,“ řekla primátorka.

 

Právě proto se město rozhodlo zařadit historické centrum mezi lokality, kde platí zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti. Zatímco v případě jiných míst sáhlo k této úpravě kvůli zvýšenému výskytu opilých bezdomovců a s tím souvisejícím problémům, zákaz pití alkoholu na Pernštýnském náměstí „způsobili“ hosté zdejších podniků, především nočních barů, které mají otevřeno dlouho přes půlnoc. Obyvatelům historické části Pardubic totiž více než běžný provoz vadí návštěvníci, kterým se po uzavření zahrádek nechce domů.  Posedávají na náměstí, konzumují nápoje, které si nosí z nočních podniků a hlasitými projevy ruší své okolí dlouho přes půlnoc.

 

Město chce tuto situaci vyřešit jak vydáním vyhlášky, tak zvýšenou pozorností městské policie, která má na její dodržování dohlížet. „Budeme samozřejmě této lokalitě v nočních hodinách věnovat patřičnou pozornost. Osvědčilo se nám to v loňském roce a děláme vše proto, aby to tak bylo i v roce příštím. V tomto okamžiku  máme o šest strážníků méně než bychom měli mít a proto jsme nebyli okamžitě schopni posílit noční hlídky jak by bylo třeba. V současné době probíhá nábor nových strážníků, takže příští rok bude situace lepší,“ slíbil ředitel městské policie Petr Kvaš.

 

Nataša Hradní

tiskový úsek