Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Za „černou hodinku“ může porucha

8.3.2018 | V pondělí nefungovalo veřejné osvětlení v Pardubicích tak, jak by si jeho obyvatelé přáli. Některé části města byly ponořeny ve tmě ještě o půlnoci, jinde svítilo veřejné osvětlení i za bílého dne. Vinu však nenesou služby města Pardubic, jak se mnozí domnívají. Rozsvěcení i zhasínání veřejného osvětlení je totiž „řízeno“ automaticky z centrály, která je v ČEZ v Hradci Králové.

osvětlení

„Tento stav byl zapříčiněn poruchou přenosu signálu hromadného dálkového ovládání po sítích distributora elektrické energie. V současné době jednáme s pracovníky distributora o řešení vzniklé situace tak, aby se našlo uspokojivé řešení. Bohužel však není vyloučeno, že se nemůže podobná situace opakovat,“ řekla mluvčí Služeb města Pardubic Světlana Pozníková s tím, že pracovníci divize veřejné osvětlení budou připraveni na takové případy reagovat, není ale v jejich silách obsloužit všech 140 rozvaděčů veřejného osvětlení, které v Pardubicích máme.

Veřejné osvětlení je zapínáno a vpínáno pomocí hromadného dálkového ovládání. Laicky řečeno to znamená, že z centrální automatiky v Hradci Králové jsou synchronně ovládány všechny vysílače hromadného dálkového ovládání v řadě měst Pardubického i Královéhradeckého kraje. Vyslaný signál je pak přijímán jednotlivými přijímači ve všech rozvaděčích veřejného osvětlení a je impulzem k rozsvícení, či zhasnutí veřejného osvětlení v dané části. Čas pro vyslání tohoto signálu z centrály se řídí podle tzv. astronomických hodin, tedy času východu a západu slunce a také aktuální oblačnosti.

 

 

Tiskový úsek