Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Vzkazy ve schránkách propojí minulé a budoucí generace Pardubáků

17.10.2011 | Dvě pamětní schránky byly v pondělí 17. října vsazeny do zdí Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích. Do základního kamene školy se vrátila letos nalezená schránka se vzkazem představitelů města z roku 1927, do nové byly uloženy současné dokumenty a vzkazy zástupců školy, města a Pardubického kraje.

Návrat původní schárnky do základního kamene. Foto: Luboš Kozel

Schránka z odkazem Pardubáků z roku 1927, kterou nalezli zaměstnanci školy letos v červnu, ukrývala celou řadu historicky zajímavých dokumentů, jež ocenili i odborníci z Východočeského muzea a z okresního archivu. Na samostatný příběh by však vydalo i pátrání po tomto vzkazu z minulosti. „Na zmínku o čemsi uloženém v základním kameni školy jsme narazili už před dvanácti lety a zahájili jsme poměrně intenzivní pátrání. Chtěli jsme, aby byl objev poselství takovým zlatým hřebem blížících se oslav 50. výročí založení školy. Ale ač jsme pátrali v archivech i přímo v prostorách školy, byli jsme neúspěšní. Až nedávno jsme ve školním archivu objevili další stopu a opět jsme zintenzivnili naše snažení. Nakonec musela trochu pomoci náhoda a intuice, ale základní kámen ukrytý ve vstupní hale skutečně vydal své tajemství. Předchozí kulaté výročí jsme nestihli, o to jsme radši, že můžeme objevem schránky ozdobit právě probíhající oslavy 60 let naší školy,“ popsal dlouholeté pátrání ředitel školy Miroslav Zapletal.

 

Střední průmyslová škola si připomíná 60 let od svého založení, jak je už ovšem patrné ze stáří nalezeného vzkazu, historie školní budovy je podstatně starší. O nových prostorách pro tehdejší reálnou školu se v Pardubicích začalo mluvit už na počátku 20. století a příslib ke stavbě daly ještě rakousko-uherské úřady. Po řadě státoprávních změn a první světové válce se však se skutečnou stavbou začalo až ve zmiňovaném roce 1927. Provoz pak byl zahájen o dva roky později. Až na výjimky spojené s nacistickou okupací sloužila budova od té doby až dosud výhradně školství. Ať už původní reálce, gymnáziu či pedagogickému institutu. Vyšší průmyslová škola elektrotechnická začala na tomto místě fungovat od roku 1951, dnešní elektrotechnická škola, jejímž zřizovatelem je Pardubický kraj, nabízí nejen vzdělání středoškolské, ale také vyšší odborné.

 

„Ta konfrontace s více než 80 let starým pohledem našich předchůdců na město, ale i to téměř dobrodružné pátrání po ukryté schránce, mě, jako rodilého Pardubáka, velice oslovily. Trochu mě mrzí, že při dnešní úrovni informačních technologií zpráva o uložení nové schránky těžko upadne v zapomnění a její znovuotevření už nebude mít takový romantický nádech. Přesto mě těší, že jsem mohl připojit podpis pod vzkaz, který příštím generacím jednou přiblíží náš pohled na historii a současnost Pardubic. Snad v tom dějinném srovnání úplně nepropadneme,“ zadoufal náměstek primátorky František Brendl, který v rámci slavnostního aktu vložil zpět na původní místo schránku s historickými dokumenty. Pro soudobé materiály byl vytvořen zcela nový prostor v moderní dostavbě školní budovy. Vedle vzkazů městských a krajských radních do něj byly uloženy např. ukázky maturitních prací, ročenka školy, aktuální noviny, současné mince a bankovky nebo dokumenty přibližující proměnu školy od třicátých let minulého století do současnosti.

 

 

Ondřej Tušl
tiskový mluvčí