Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Všichni pardubičtí psi musí od dubna nosit známku

16.1.2008 | Od dubna letošního roku budou muset všichni majitelé psů v Pardubicích své čtyřnohé společníky při vycházkách opatřit identifikační známkou. Povinnost jim vyplývá z nové vyhlášky města, která platí od ledna. První tři měsíce roku 2008 mají držitelů psů na to, aby svá zvířata znovu zaregistrovali a získali pro ně nové identifikační známky, které budou pro celé Pardubice jednotné, pouze barevně odlišené podle lokality, kde je pes chován. Nová evidence usnadní identifikaci psů a odhalování neplatičů místního poplatku.

Registrační karty si mohou majitelé psů kvůli rychlejšímu odbavení na úřadě stáhnout ze stránek města Pardubice http://www.pardubice.eu/priloha/ozv_2007_04b_priloha.pdf a přinést je na příslušný městský obvod již vyplněné. „Zejména majitelé tetovaných a čipovaných psů, pokud mají tu možnost, by si měli kartu vyplnit  předem. Při registraci budou totiž mimo jiné potřebovat znát číslo čipu či tetování,“ řekl ředitel městské policie Petr Kvaš.
 
Kromě těchto údajů obsahuje ohlašovací karta údaje o bydlišti majitele psa a plemeno, barvu, jméno, pohlaví, datum narození, případně zvláštní znamení přihlašovaného psa.„Tyto údaje jsou velmi důležité pro případ, že se zvíře zaběhne. Proto je ve vyhlášce nově stanovena povinnost majitele zajistit, aby pes nosil známku na veřejných prostranstvích. Díky známce jsme totiž schopni najít majitele a psa mu vrátit,“ dodal ředitel Kvaš. Pokud pes známku například ztratí, mohou jej strážníci identifikovat jen v případě že je čipovaný nebo tetovaný. Proto budou i tato čísla součástí počítačové databáze a strážníci vybaveni univerzální čtečkou čipů.
 
Na městských obvodech, které psy evidují a vybírají místní poplatky, je jich v současné době přihlášeno zhruba 8500.  Kolik psů ve městě žije "načerno", tedy nepřihlášených,si nikdo netroufá odhadnout. Strážníci v Pardubicích ročně odchytí a předají do útulku na 300 psů, u nichž nejsou schopni určit majitele.
 
Registraci psů provádějí příslušné městské obvody v nichž majitelé psů bydlí. Vzhledem k tomu, že výrobce dodává registrační známky průběžně, je lépe se na malé radnici předem informovat, zda má momentálně známky k dispozici. Na znovuzaevidování psa mají majitelé čas do konce března.
 
Nataša Hradní
úsek prezentace města