Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Vojtěch z Pernštejna se vrátil do štítu radnice

16.12.2009 | Poletující sněhové vločky přivítaly dnes na střeše pardubické radnice na Pernštýnském náměstí železného strážce města Vojtěcha. Na své stanoviště ve štítu radnice se rytíř vrátil po půl roce. Socha musela být v červnu snesena ze střechy radnice, neboť hrozilo její zřícení. Po rekonstrukci ji 16. prosince vrátil na původní místo, za pomoci horolezců, Vladimír Červenka z uměleckého kovářství Červenka – Pospíchal, které sochu restaurovalo.

10.rytir-vojtech.jpg
 
Tepaná socha strážce, kterou pro radnici zhotovil podle náhrobku Vojtěcha z Pernštejna, vlastníka pardubického panství v 16. století, sochař a medailér Antonín Popp, stála ve štítu radnice přes sto let. V červnu letošního roku jí upadla ruka a protože revize ukázala, že trny, držící sochu na malé plošině, jsou zrezivělé, musela být ze štítu sejmuta a opravena.
 
V listopadu, při přípravě podstavce na návrat zrestaurované sochy, vydal Vojtěch tajemství, které střežil téměř 70 let. Klempíři v oplechovaném soklu objevili dutinu a v ní reliéf Tomáše Garrique Masaryka a zaletovanou zinkovou schránku. Uvnitř byly noviny z roku 1940 a strojem psaný vzkaz od klempíře Vostřela, který v tomtéž roce vyrobil Vojtěchovi novou železnou kostru. Mistr klempíř v ní popisuje nejen způsob opravy sochy, ale i poměry, jaké panovaly v červenci 1940.
 
 Z hlediska historie sochy jsou jeho informace významné. Dosud se mělo zato, že rytíř hlídal město bez oprav více než sto let, od dostavby radnice v roce 1894. Dopis dokládá, že socha i radnice byly opravovány v roce 1940 před oslavami 600. výročí povýšení Pardubic na město.
Prostor v podstavci zůstal zachován, budou do něj vráceny nalezené historické dokumenty a k nim přidán vzkaz dalším generacím.
 
 
Nataša Hradní
oddělení vnějších vztahů