Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Vlajka pro Tibet na pardubické radnici

10.3.2010 | Exotická vlajka Tibetu zavlála 10. března z budovy pardubické radnice. Pardubice se jejím vyvěšením již po osmé připojily k celosvětové kampani Vlajka pro Tibet, kterou si svět již 51 let připomíná povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.

dsc-0896.jpg

„Vyvěšení tibetské vlajky, tedy podpora lidem, v jejichž zemi jsou stále porušována lidská práva, je podle mně samozřejmostí pro všechny slušné lidi. Sami jsme na vlastní kůži zažili, jak posilující je vědomí, že v boji proti nesvobodě nejste sami,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml.

 

Celosvětová kampaň na podporu Tibetu vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Připomíná povstání ve Lhase, při němž zemřelo 80.000 Tibeťanů. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, Pardubice od roku 2003. Před čtrnácti lety zavlála exotická vlajka zavlála na čtyřech místech republiky. V posledních letech se ke kampani hlásí stovky měst, obcí i institucí v České republice.

 

Nataša Hradní

oddělení vnějších vztahů