Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Většina snoubenců objednává svatby přes internet

27.1.2014 | Více než 90 procent snoubenců si v loňském roce objednalo v Pardubicích svatbu přes internet. I v letošním roce lidé preferují tuto službu, která městu vynesla ocenění v soutěži Česká inovace 2012 a vzbudila zájem mnoha českých měst.

Prstýnky

„Projekt Svatby on-line, kdy si snoubenci mohou vybrat a zarezervovat termín svatby prostřednictvím webových stránek města, se ujal velmi rychle. V roce 2012, kdy jsme s ním začínali, využilo tuto službu zhruba 60 procent párů, loni to již bylo přes 90 procent a letos to bude zřejmě podobné,“ řekla vedoucí pardubické matriky Zdeňka Havlíčková. 

V roce 2013 uzavřelo sňatek v Pardubicích 413 párů. Většina z nich zvolila obřad na pardubické radnici, na zámku či na zámečku ve Starých Čívicích, 56 dvojic si řekl ano v historických kulisách Kunětické Hory, 12 si pro vstup do společného života vybralo jiné místo, ať to byly zahrady, restaurace či golfový areál. 

Největší nápor zažívají pracovnice matriky každoročně od června do září. Například v sobotu 28. června letošního roku musí stihnout 13 obřadů na čtyřech různých místech. „Přes pověru o nešťastných květnových svatbách, ale budeme oddávat i v květnu. Počátek měsíce je sice vyhrazen malování obřadní síně a podobně, nicméně už na 24. května máme objednány dvě svatby a na 31. května šest,“ řekla Havlíčková. 

Kromě klasických svateb zajišťuje matrika i „svatby“ homosexuálů. Od července 2006, kdy vstoupil v platnost zákon o registrovaném partnerství, zaregistrovali v Pardubicích 52 párů. Nejvíce (11) jich bylo v roce 2007, loni zde uzavřelo partnerský svazek šest párů. Pět takovýchto partnerství soud během více než sedmi let zrušil. „ Každopádně je to procentuálně mnohem menší počet rozchodů, než je u běžných manželství, kde podle statistik rozvodovost přesahuje 40 procent,“ dodala matrikářka.

 

Nataša Hradní
tiskový úsek