Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

V Semtíně hořel sklad, zdraví občanů města není ohroženo

29.3.2012 | Dnes, 29. března, po čtvrté hodině ranní vyrazili hasiči k požáru zpracovatelské linky a skladu minerálních olejů v průmyslovém areálu v Semtíně. Zplodiny, které vinou požáru unikly do ovzduší, se díky dobrým rozptylovým podmínkám rozplynuly v ovzduší, přesto mohli občané Pardubic ještě kolem osmé hodiny zaznamenat neobvyklý zápach. Podle vyjádření odborníků i provedeného měření však není tímto množstvím rozptýlených látek zdraví lidí nijak ohroženo. Jednotkám hasičského záchranného sboru se podařilo požár uhasit během tří hodin, na úplném zabezpečení místa ještě pracují.

dsc-0002.jpg

Budovy, které zachvátil požár, má od společnosti Synthesia pronajaté externí firma, která se zabývá likvidací olejů. V objektu se zpracovatelskou linkou na likvidaci olejů požár zřejmě vznikl, odtud se pak rozšířil i na sklad minerálních olejů. Ty nejsou samy o sobě jedovaté, zplodiny z jejich hoření by tedy byly zdraví škodlivé jen ve zvýšené koncentraci. Díky čerstvému větru se však kouř velmi rychle rozptýlil do ovzduší a měření, které ve vzdálenosti 300 metrů od místa požáru provedla chemická laboratoř Hasičského záchranného sboru České republiky – Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč,  prokázalo, že množství nebezpečných látek v ovzduší nepřekračuje přípustné limity.
 

Nepříjemný zápach by tak měl být to jediným dopadem požáru na občany Pardubic a okolních obcí. Lidem je nicméně doporučováno v dopoledních hodinách nevětrat, a pokud je to možné, nepodnikat žádné venkovní aktivity.

 

Ondřej Tušl
tiskový mluvčí