Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Švýcarští hodnotitelé v Pardubicích

29.2.2012 | Projekt modernizace prostoru pardubického přednádraží s finanční pomocí z programu švýcarsko-české spolupráce je o další krok blíž k naplnění. V úterý (28. února) si místo realizace projektu, které má být nákladem zhruba 135 milionů přestavěno na moderní přestupní terminál veřejné dopravy, prohlédli švýcarští hodnotitelé projektu a zástupci ministerstev financí a životního prostředí. Konečné rozhodnutí o poskytnutí dotace by mělo padnout zhruba za tři měsíce.

dsc-3757.jpg

„Švýcarský tým, který hodnotí projekty v rámci Programu švýcarsko-české spolupráce navštívil v rámci aktuálního kola hodnocení některá města ucházející se o podporu. Jejich návštěva tedy nebyla vyvolána dopisem odpůrkyně stavby, jak to presentovala některá média. Byla to prostě další etapa hodnotícího procesu. I když o dopise byli švýcarští experti samozřejmě informováni a ptali se na některé věci s ním související,“ řekla administrátorka projektu Blanka Doležalová. Během dopoledne si švýcarští hodnotitelé a zástupci ministerstev financí a životního prostředí v doprovodu prakticky celého projektového týmu, důkladně prohlédli lokalitu, které se plánovaná rekonstrukce týká. Během diskuse se pak zajímali zejména o budoucí technické řešení organizace dopravy, například vodorovné značení a světelnou signalizaci.

Rozhodnutí, zda Pardubice podporu pro svůj projekt získají, by mělo padnout na přelomu května a června letošního roku. „Až poté, co obdržíme kladné vyjádření, může být vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele stavby, jehož průběh bude koordinován se švýcarskou stranou,“ vysvětlila Doležalová. Samotná stavba by mohla začít nejdříve na podzim a trvat by měla zhruba jeden a půl roku.

Švýcarské fondy vyčlenily pro finanční pomoc ČR přibližně 1,744 miliardy korun.  Jednou z prioritních oblastí této pomoci je životní prostředí, pro které je z této částky vyhrazeno přibližně 30 milionů franků, tedy téměř 0,5 miliardy korun. Právě z této kapitoly chtějí získat podporu i Pardubice. Rekonstrukce, včetně výstavby nové komunikace, která by výrazně odlehčila dopravu v řešenému prostoru, bude stát zhruba 135 milionů korun, od Švýcarů by město mohlo získat částku převyšující 5 milionů švýcarských franků.

Více informací o projektu je uvedeno na webových stránkách města.

 

Nataša Hradní

tiskový úsek