Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Stříbrní basketbalisté se pochlubili medailemi primátorce

12.8.2011 | Mistrovství Evropy šestnáctiletých basketbalistů, které vyvrcholilo minulou neděli v pardubické ČEZ Aréně, bylo nad očekávání úspěšné z hlediska organizace, diváckého zájmu a především výsledku dosaženého domácím výběrem. Čeští mladíci do šampionátu vstupovali s ambicí udržet se v elitní divizi A, díky skvělým výkonům se však probojovali až do finále a po těsné porážce od favorizovaného Chorvatska získali cenné stříbro. Tříčlenné zastoupení měl v úspěšném výběru také klub BK Pardubice. A právě tyto hráče spolu se zástupcem organizačního výboru mistrovství pozvala primátorka města Štěpánka Fraňková na radnici, aby jim poděkovala za příkladnou reprezentaci města.

dsc05073.jpg

„Na několika zápasech včetně finále jsem se byla osobně podívat a byla jsem nadšená. V první řadě samozřejmě tím, co předváděli kluci na hřišti. Ale potěšily mě i zaplněné haly a velmi pozitivní ohlasy od všech, kteří na mistrovství přijeli. Znovu jsme ukázali, že jsme skutečným městem sportu. Místní basketbalový klub dodal opory reprezentace, diváci předvedli hlad po sportu a organizátoři potvrdili, že takhle významné akce umíme zorganizovat. Za to patří všem zúčastněným můj dík a věřím, že nabyté zkušenosti patřičně využijí. Kluci na hřišti a organizátoři při dalším podobném podniku, který se, jak doufám, podaří pro Pardubice získat,“řekla po setkání s úspěšnými basketbalisty Štěpánka Fraňková.

 

Mistrovství Evropy bylo východočeskou záležitostí, vedle Pardubic se basketbalové boje odehrály také v Hradci Králové. A ať už se český výběr představil v hradecké hale Třebeš, v Pardubicích na Dukle nebo v ČEZ Aréně, patřili k jeho oporám tři pardubičtí hráči, kteří se letos stali také mistry republiky ve své věkové kategorii. Martin Peterka byl zvolen do All Star teamu a stal se nejlepším doskakovačem mistrovství. Jiří Šoula nechyběl ani jednou v základně sestavě, byl mezi nejlepšími v počtu získaných míčů a v paměti zůstane jeho čtyřbodová akce, kterou významně pomohl rozhodnout klíčovou čtvrtfinálovou bitvu s Lotyšskem. Tomáš Šoukal tolik příležitostí nedostal, pokud však byl na hřišti, předváděl spolehlivé výkony okořeněné blokováním střel soupeřů i pěknými individuálními akcemi. Primátorce se hráči svěřili například s tím, že s touhou vyhrát šli i do finále a nejnepříjemnějším soupeřem jim byli paradoxně podceňování Lotyši. Ocenili i skvělé diváky, kteří je hnali dopředu v každém utkání. Od představitelů města dostalo celé trio památeční hodinky, které je velmi potěšily. Prý už se teď vyhnou pokutám za pozdní příchody na trénink.

 

Zástupci basketbalistů pak byli spokojeni s informací, že město hodlá basketbal podporovat i nadále. „Basket šel v Pardubicích v poslední době neskutečně nahoru, což dokládají dosahované výsledky i divácký zájem. Mládež je nejlepší v republice a tento nejnovější úspěch je toho důkazem. Medaile v lize sbírají i muži, kteří se letos po letech představí i v evropském poháru. Na těchto úspěších se chce nadále podílet i město. A když jsme teď od kluků slyšeli, jak fyzicky náročné bylo odehrát devět utkání v 11 dnech, mohu slíbit, že se budeme maximálně snažit dotáhnout do konce zisk grantu na pořízení nové rehabilitační linky do haly na Dukle,“ potvrdil zájem radnice o basketbal náměstek primátorky František Brendl, který se setkání také zúčastnil.

 

Ziskem druhého místa se čeští junioři probojovali na Mistrovství světa kategorie U17, které příští rok hostí Litva. Někteří z nich budou i oporami výběru U18 pro Mistrovství Evropy. Mladé basketbalisty tedy čeká velmi náročné léto 2012. Přesto všichni pardubičtí mladíci doufají, že budou u toho.  

 

 

Ondřej Tušl
tiskový mluvčí