Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Štědrovečerní setkávání je opět za dveřmi

14.12.2009 | Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi i novodobá pardubická tradice společně prožité Štědré noci. Obyvatelé Pardubic letos po sváteční večeři a nadílce opět vstanou od televizorů a stolů plných laskomin a vydají se do historického centra města. Tato netradiční akce, kdy spolu lidé sdílejí sváteční náladu a obdarovávají se vzájemnou přítomností a pocitem spolupatřičnosti, se letos v Pardubicích uskuteční již po deváté. 

„Byl jsem u této tradice od počátku, vždycky se na tuhle noc velmi těším. Je to pro mě nejkrásnější akce, kterou v Pardubicích máme. Rád bych řekl, že jsem na žádné nechyběl, ale to bych lhal, stalo se asi dvakrát, že jsem vynechal,“ řekl Jiří Razskazov, pardubický radní a jeden z duchovních otců tohoto novodobého zvyku, který řada pardubických rodin již zařadila mezi své vánoční tradice.
 
Během Svaté noci centrum města ožívá nebývalým ruchem. Stovky rodin vyráží kolem 22:00 do slavnostně vyzdobených ulic které jsou plné sváteční atmosféry, voní svařeným vínem, punčem a člověčenstvím. „Je to nádherná  a ojedinělá tradice a jsem na ní hrdý. Mám rád atmosféru tohoto večera, kdy je historické centrum plné svátečně naladěných lidí, kteří chtějí své pocity sdílet s přáteli a známými,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml.
 
Pardubická štědrovečerní procházka je vánočním dárkem, který naděluje město a instituce v něm sídlící svým obyvatelům a je jedinou akcí svého druhu v České republice. Na přípravě se podílejí různé subjekty, včetně magistrátu. Příjemci jsou každoročně tisíce Pardubanů. Pro většinu z nich je neodmyslitelnou součástí svátečního večera Rybova Česká mše vánoční, znějící pravidelně zaplněným Pernštýnským náměstím. I letos se prostor před pardubickou radnicí před půlnocí zaplní zpěváky a náměstím zazní známé „Hej mistře, vstaň bystře“. O půlnoci pak začne i tradiční Štědrovečerní zpívání v pardubickém divadle.
 
Řada lidí ještě předtím zamíří ke slavnostně osvětlenému pardubickému zámku, jehož brány i muzejní expozice se každoročně o Štědré noci otvírají . I letos muzejníci připravili štědrovečerní muzejní noc, kdy bude od 22:00 do 01:00 veřejnosti přístupná hláska zámku a většina expozic. Schodiště Zelené brány pak důkladně prověří síly všech, kteří chtějí vidět vánoční Pardubice z ptačí perspektivy. Ti, které z vánočního putování rozbolí nohy, si mohou odpočinout v některé z restaurací, kaváren či vináren v historickém centru.
 
Nataša Hradní
oddělení vnějších vztahů