Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Škola v Prodloužené má novou kuchyni

16.11.2020 | Novotou vonící školní kuchyně i jídelna čekají v základní škola v Prodloužené ulici na návrat dětí z distanční výuky. Město Pardubice stála pětiměsíční kompletní rekonstrukce zařízení pro 750 strávníků 23 milionů korun.

ZŠ Prodloužená

Dalších 16 milionů město letos investovalo do rekonstrukcí kuchyní ve dvou mateřských školách. Město tak pokračuje v trendu minulých let, kdy se zavázalo ročně opravit kuchyni alespoň v jedné základní škole a ve dvou mateřinkách.

„Město před lety převzalo školy a školky s ohromným dluhem na údržbě a my tyto dluhy postupně splácíme. Začalo to zateplováním a opravami budov, pokračujeme obnovou stravovacích provozů. Máme jich ve školách a školkách 51, osm je jich již zrekonstruovaných, další to postupně čeká. Je to jedna z našich priorit, musíme ale vycházet z možností městského rozpočtu,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Ten dluh je ohromný, vybavení řady kuchyní je na hranici životnosti. Není výjimkou, že školní kuchyně jsou starší než půl století. Většinou v nich probíhaly jen dílčí opravy či výměny technologií,“ dodal primátor.

To je i případ základní školy v Prodloužené ulici, která byla otevřena před 52 lety. Hospodářské křídlo, v němž je umístěna kuchyně včetně zázemí a jídelny, nyní prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, během níž byly vybourány původní příčky a postaveny nové tak, aby dispozice vyhovovala současným požadavkům, kompletně byly vyměněny podlahy, rozvody všech médií i kanalizace. Objekt je nově vybaven vzduchotechnikou, odlučovačem tuků a podobně. „Kuchařky tu budou mít k dispozici nové moderní a špičkové gastronomické vybavení. Mohou zde uvařit až 750 obědů denně, v jídelně je 180 míst. Až se děti vrátí do školy, bude jim sedm kuchařek denně nabízet kromě polévky výběr ze dvou jídel, nápoje, zeleninové a ovocné saláty i svačinky,“ informoval náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký.

„Letos jsme kromě školní kuchyně v Prodloužené zrekonstruovali i stravovací zařízení v mateřských školách v ulici Luďka Matury a v Grusově ulici. Postupujeme podle jasně daných priorit a schválené koncepce, kdy se snažíme ročně realizovat minimálně jeden velký školský gastroprovoz a jednu kuchyň v mateřské škole. Dvě třetiny stravovacích provozů jsou již po kompletních rekonstrukcích,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký s tím, že po letošní aktualizaci čekají na kompletní rekonstrukci ještě čtyři kuchyně v základních školách a 11 v mateřských školách a je třeba pokračovat v nastoleném trendu rekonstrukcí. Odbor školství, kultury a sportu vedle toho ještě ročně uvolňuje přes milion korun do obnovy vybavení jako jsou například konvektomaty a modernizace technologií v kuchyních.

Město Pardubice je zřizovatelem 31 mateřských škol a 17 škol základních. Stravování žáků zajišťuje 44 školních jídelen, sedm školních jídelen funguje pouze jako výdejny.

 

Tiskový úsek