Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Sídlo Pernštejnů září do noci jako maják

10.5.2016 | Pardubický zámek, kdysi sídlo a chlouba rodu Pernštejnů, je od května novou dominantou nočních Pardubic. Každý večer se rozzáří a jako maják přitahuje každého, kdo se ocitne v dohledu. Noční osvětlení zajišťují jako svůj příspěvek turistickému ruchu a prestiži města Služby města Pardubic.

noční zámek 1

„S nápadem osvítit pardubický zámek přišel ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek . Poté, co byly nasvíceny nově zrekonstruované Tyršovy sady a zámecké valy, byl zámek nad nimi v noci jakoby utopený a to byla škoda. Shodli jsme se, že zejména nyní, kdy je park i zámek v plné parádě, stojí za to tuto část města ještě zvýraznit,“ vysvětlila ředitelka SmP Lea Tomková.

Dosud býval zámek osvětlen pouze při mimořádných příležitostech, o svátcích, při Velké pardubické a podobně. Od května se ale každý večer se setměním rozsvítí 56 světelných bodů namířených na pardubickou dominantu a rozzáří bílou fasádu zámku proti noční obloze. Zámek zůstává osvětlen do půlnoci, ráno svítí od pěti hodin do zhasnutí veřejného osvětlení. „Je běžné, že města zdůrazňují své nejkrásnější stavby. Zámek je pardubickým skvostem, korunou historického jádra a vůbec nezáleží na tom, čí je to majetek.  Jsem rád, že se zástupci muzea a služeb dokázali bez problémů dohodnout na tom, jak tento skvost ještě zatraktivnit,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Zámek bude každý večer osvětlen nejen v turistické sezoně, ale celoročně.  Náklady na osvětlení, necelých 100.000 korun, půjdou na vrub SmP. 

 

Nataša Hradní
tiskový úsek