Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Sdílená kola už mohou využívat také obyvatelé Pardubic

21.5.2020 | Pardubičtí obyvatelé mohou od tohoto týdne nově využívat sdílená kola, která jim usnadní cesty po městě. Celkem mají k dispozici stovku kol rozmístěných na více jak třiceti místech, třídu Míru či přednádraží nevyjímaje, další se nacházejí u arény nebo v Rosicích nad Labem.

Sdílená kola

„V začínající letní sezoně je tato služba ideální možností, jak si cesty po městě zpříjemnit, navíc se jedná o efektivní a rychlý způsob dopravy nejen po centru Pardubic. Velkou výhodou konkrétně u této služby je skutečnost, že uživatel nemusí kolo vracet na místo, odkud si je vypůjčil, naopak může podniknout pouze jednosměrnou cestu a dál pokračovat jiným dopravním prostředkem. Velké plus spatřuji také v tom, že klientům odpadají starosti se servisem,“ podotýká náměstek primátora zodpovědný za dopravu Petr Kvaš s tím, že firma Nextbike, která v Pardubicích službu sdílených kol od tohoto týdne provozuje, po městu nebude během testovacího provozu požadovat finanční spoluúčast.

Sdílená kola jsou rozmístěna po více jak třiceti lokalitách ve městě. Obyvatelé je však nenajdou ve speciálních stojanech, nýbrž v těch, které jsou součástí městského mobiliáře. „V podstatě se jedná o virtuální stanoviště, která může firma sledovat prostřednictvím mobilní aplikace. Díky tomu bude také následně možné vyhodnotit, která místa jsou pro uživatele atraktivní, která nikoliv, případně kde je potřeba počet kol navýšit a zda je v Pardubicích o službu tohoto typu ze strany občanů zájem. Věřím však, že sdílená kola se jako rychlý a efektivní způsob dopravy po městě osvědčí,“ doplňuje náměstek Kvaš.

Kolo si lze půjčit jednoduše přes mobilní aplikaci nebo zákaznickou linku společnosti. Celý proces výpůjčky trvá díky chytrému zámku pouze několik sekund. Prvních 15 minut jízdy má uživatel zdarma, za další započatou půlhodinu pak zaplatí poplatek 20 korun nebo si může zakoupit měsíční tarif, to vše prostřednictvím mobilní aplikace. „Jsme velmi rádi, že jsou Pardubice již jedenáctým českým městem, kde můžeme nabízet naše služby. Chceme si na tomto pilotním projektu ověřit zájem občanů o tento druh přepravy v městském prostoru,“ řekl k zahájení projektu sdílených kol jednatel společnosti Nextbike Czech Republic Tomáš Karpov s tím, že do budoucna by se sdílená kola rozmístěná také v okolních částech Pardubic mohla stát prodlouženou rukou veřejné dopravy.

Pardubice jsou v současné době jedenáctým českým městem s touto službou, kterou společnost provozuje i v takových městech, jako je New York, Glasgow či Berlín. Projekt sdílení kol v Pardubicích má také charitativní rozměr. Firma Nextbike se totiž spojila s Nadačním fondem Kapka naděje v projektu „O kapku lepší jízda“, kdy Nextbike z každé výpůjčky věnuje 1 korunu na konto nadace.

 

Seznam lokalit, kde jsou sdílená kola k dispozici, případně kde je možné je vrátit:

-          Sportovní hala Dašická

-          Náměstí Republiky

-          Na Spravedlnosti

-          Poliklinika Vektor

-          Park Na Špici

-          Za obchodním centrem Grand

-          Prostor přednádraží

-          17. listopadu

-          2 stanoviště u OC Atrium

-          enteria arena – hlavní vchod

-          enterie arena – parkoviště

-          Labská – u zdymadla

-          Sportovní hala Univerzity Pardubice

-          Rektorát Univerzity Pardubice

-          Univerzitní knihovna

-          Náměstí Dukelských hrdinů

-          Studentská – u Univerzity Pardubice

-          Bělehradská – Kaufland

-          Jiřího Tomana

-          Kpt. Bartoše

-          Úřad městského obvodu Pardubice VII

-          Svítkov – pošta

-          Dopravní podnik města Pardubic

-          Aquacentrum Pardubice

-          Dům kultury Dukla

-          Záchytné parkoviště Masarykova kasárna

-          Lékárna v areálu Pardubické nemocnice

-          Pardubická nemocnice

-          Sezemická

-          Komenského náměstí

-          Katastrální úřad pro Pardubický kraj

-          Sokolovna Na Olšinkách

 

 

Tiskový úsek