Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Řidičské průkazy lze měnit ještě v poslední den roku

2.12.2013 | Velice exponovaným místem posledních měsíců jsou přepážky pardubického magistrátu s řidičskými průkazy. Nápor klientů, který začal už v létě, souvisí s výměnou řidičských průkazů vydaných od ledna 2001 až do dubna 2004, kterým končí platnost na konci letošního roku.

Automobil

Navíc na konci roku končí i platnost dokladů profesionálních řidičů. Rušno by tak na přepážkách mělo být v průběhu celého prosince. „Musím říct, že situace se oproti letním měsícům výrazně zklidnila. Od podávání samotných žádostí jsme se překlopili spíš k samotnému vydávání řidičských průkazů, což je rychlejší procedura. Důležité také je, že se lidé naučili chodit průběžně a u přepážek se tak ráno nevytváří nekonečné fronty, a to ani v pondělí a ve středu, které stále mnoho lidí považuje za jediné úřední dny,“ vysvětluje vedoucí odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa.

Zmírnění náporu pomohlo také prodloužení pracovní doby. Vyměnit stávající řidičský průkaz nebo zažádat o nový je tak stále možno v pondělí a ve středu od 8 do 18 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 15.30 a v pátek od 8 do 14.30. A s žádostí je možné přijít i v závěru roku. Přepážky budou otevřeny všechny pracovní dny, tedy včetně pondělí 23. 12., kdy zůstává pracovní doba standardně do 18 hodin. Pouze poslední den v roce, v úterý 31. 12., bude otevřeno pouze do 12 hodin. „Řidiči by si ovšem měli uvědomit, že zpracování řidičského průkazu trvá až dvacet pracovních dnů. Kdo si tak podá žádost v druhé polovině prosince, musí počítat s tím, že nový průkaz dostane pravděpodobně až v lednu, a od 1. ledna tak nebude moci řídit,“ dodává Bakajsa.

Podle statistických údajů zbývalo na konci října ještě vyměnit 5 432 průkazů, tedy více než 40 procent z celkového počtu vydaných. „Toto číslo je ovšem trochu zavádějící. Už při poslední hromadné výměně na konci roku 2010 zbylo několik tisíc nevyměněných řidičských průkazů. Je to zřejmě tím, že je někteří lidé nepoužívají a mají je pouze někde doma v šuplíku,“ vysvětluje Jiří Řádek z odboru dopravy.

Miroslav Janovský
tiskový úsek