Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Rekonstrukce předbraní zpřístupní i druhé patro

17.1.2014 | Předbraní Zelené brány prochází rozsáhlou rekonstrukcí. První patro dostane nový strop. Zároveň zde vznikne nové dřevěné schodiště, po kterém se návštěvníci budou moct nově podívat i do druhého patra. Kulturní centrum Pardubice sem chce umístit stálou expozici o historii Pardubic.

Zelená brána

Rekonstrukce předbraní za 700 tisíc korun by neměla trvat déle než čtyři měsíce, stavební práce by měly skončit do konce dubna. Pardubický kraj na stavbu přispěl 200 tisíc korun. „Touto rekonstrukcí zpřístupníme pro veřejnost i horní patro předbraní. Zachováme koncepci Zelené brány a i tyto prostory budou věnovány historii Pardubic. Přesný obsah expozice ještě není stanovený,“ uvedl náměstek primátorky František Brendl.

V druhé polovině loňského roku prošla rozsáhlou rekonstrukcí i samotná Zelená brána. Výměna dlažby a odvodnění, zajištění statiky, částečné ošetření pláště poškozeného erozí a oprava ochozu nakonec vyšla na 3,5 milionu korun. V následujících letech bude 59 metrů vysoká věž potřebovat ještě jednu opravu. „Plášť Zelené brány je ve velmi špatném stavu, dochází k erozi kamenů. Během této rekonstrukce jsme ho částečně ošetřili, to ale není trvalé řešení. Do tří až pěti let musíme provést kompletní revitalizaci pláště. Na to však zatím nemáme peníze a dotace jsme nedostali,“ uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. Odhad ceny této části rekonstrukce je 10 milionů korun.

 

Šimon Hradní
tiskový úsek