Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Radnice znovu podpořila Tibet

10.3.2011 | Exotická vlajka Tibetu dnes časně ráno zavlála na pardubické radnici. Město se tak devátým rokem připojilo k podpoře potlačovaného tibetského lidu. Mezinárodní Den Tibetu je stanoven na 10. března, svět si připomněl 51. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.

Armáda Čínské lidové republiky násilně obsadila Tibet v 50. letech 20. století. Následně byla Tibeťanům omezena základní práva na svobodu vyjadřování a pohybu, byly ničeny kláštery a národní památky a z Tibetu se stala vojenská základna. Čínská perzekuce vedla k lidovému povstání, které vypuklo ve Lhase 10. března 1959. Čínská armáda během povstání zabila přes 80 000 lidí, další byli vězněni a mučeni. Kolem 200 tisíc lidí z Tibetu uprchlo.

 

„Víme, že situace v Tibetu je stále nelehká. Pokračují převýchovné kampaně proti dalajlamovi, redukují se počty mnichů v klášterech, Tibeťané nemohou slavit své tradiční svátky atd., zkrátka zdejší lid je ve všech sférách života diskriminován. Vyvěšení vlajky na podporu národní identity Tibeťanů je proto pro nás povinnost, základní lidská práva nesmějí být porušována,“ uvedla primátorka města Pardubic Štěpánka Fraňková.

 

Celosvětová kampaň na podporu Tibetu vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v této oblasti. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, Pardubice pak od roku 2003. V posledních letech se ke kampani hlásí stovky měst, obcí i institucí v České republice.

 

 

 

 

 

Alexandra Tušlová

tiskový úsek