Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

První mateřinky v Pardubicích se oblékají do teplého kabátu

4.9.2008 | Zateplování je prubířským kamenem pro město, personál i rodiče Pardubice letos začaly se zateplováním svých školních budov. První dotace na snížení jejich energetické náročnosti (zhruba 45 milionů korun) získalo město z operačního programu SFŽP pro pět objektů, čtyři mateřské a jednu základní školu. Samotné zateplování prvních objektů se stalo prubířským kamenem pro město, personál školek i rodiče. Nebylo totiž dokončeno během letních prázdnin, jak město původně plánovalo. Zatímco mateřská škola v Rosicích a v Resslově ulici od 1. září fungují, byť s určitým omezením, Sluníčko v Gorkého ulici je tento týden uzavřené.

„Dnes jsem se tam byl podívat a musím říci, že nejsem s postupem vůbec spokojen. Firma slibuje, že v pondělí 8. září budou práce uvnitř budovy hotovy a školka může začít fungovat. Pokud termín dodrží budu velmi rád, stav prací tomu však zatím moc nenasvědčuje,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml.
 
Při zateplování této mateřské školy byl odhalen  havarijní stav rozvodů. Rekonstrukce se tím oproti původně plánovanému termínu protáhla. „U všech školek nás od počátku tlačil čas. Chtěli jsme začít 1. července, ale celý proces výběrového řízení a přiznání dotací ze SFŽP byl poměrně komplikovaný. Termíny se posunuly tak, že jsme se zateplováním mohli začít až 1. srpna a právě ten měsíc nám nyní chybí a nejvíce právě ve Sluníčku,“ vysvětlil náměstek primátora Alexandr Krejčíř.
 
Rodiče zhruba stovky dětí, kteří MŠ Sluníčko navštěvují, již na sklonku srpna řešili problém, kam umístit děti v prvním zářijovém týdnu. Většina si zajistila hlídání, několik dětí chodí do jiných mateřských škol. „V příštím týdnu by Sluníčko mělo fungovat, byť s určitým omezením. Máme ale připravený i katastrofický scénář pro případ, že by firma termín nedodržela. Školka by musela fungovat v náhradních prostorách. Nemůžeme si dovolit nechat rodiče na holičkách další týden,“ dodala náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.
 
Další dvě mateřské školy jsou na tom o poznání lépe. V Rosicích je zateplení téměř hotovo a školka funguje bez omezení. V Resslově ulici dodavatel ještě pracuje na zateplení vnějšího pláště budovy a děti z bezpečnostních důvodů nemohou do konce září na zahradu. Využívají však sousední dopravní hřiště. „Zhotovitelé v těchto školkách si zaslouží náš obdiv i poděkování, termín byl opravdu velmi krátký,“ řekl primátor.
 
Město letos získalo dotace na snížení energetické náročnosti 15 školských budov. Na zateplení jsou připraveny mateřské školy v Rumunské ulici a na Pospíšilově náměstí. S ohledem na bezpečnost dětí a hygienické požadavky na provoz MŠ budou práce probíhat o prázdninách 2009, tedy v době, kdy je možno zařízení uzavřít. U základních škol lze po dohodě s řediteli zateplovat postupně i v průběhu školního roku. „Věřím, že se z prvních zkušeností se zateplováním poučíme a další etapu připravíme tak, abychom zbytečně nepřidělávali vrásky rodičům, učitelům ani sami sobě,“ uzavřel primátor.
 
Nataša Hradní
oddělení vnějších vztahů