Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Propadlé doklady při nouzovém stavu platí

24.3.2020 | Neplatnost nebo ztráta dokladů nemusí být v době současného rizika nákazou koronavirem důvodem k cestě na úřad. Ministerstvo vnitra za stávajícího nouzového stavu doporučuje kvůli omezení pohybu osob, i činnosti řady institucí, odložit cestu pro nové doklady na pozdější dobu. Občanské průkazy, cestovní pasy i řidičské průkazy, jimž skončila platnost po 1. březnu 2020, lze totiž na území ČR po dobu platnost nouzového stavu používat i nadále.

Ilustrační foto 3

Propadl-li vám tedy v posledních dnech některý z osobních dokladů, nemusíte nutně riskovat zdraví a chvátat na úřady, které navíc v době nouzového stavu omezují činnost. Držitelé propadlých občanských průkazů a pasů mohou těmito doklady dál na území České republiky prokazovat svoji totožnost, jsou-li držiteli alespoň jednoho platného dokladu (včetně řidičského průkazu), prokazují se přednostně některým z nich. Pozastavena je také povinnost požádat o vydání nového občanského průkazu do 15 pracovních dnů od skončení jeho platnosti, a to i v případě ohlášené ztráty, změny trvalého pobytu a dalších důvodů, v jejichž důsledku platnost průkazu končí.

Podobně je tomu i u řidičských průkazů, kterým v době nouzového stavu skončila platnost. Jejich držitelé mohou i nadále řídit motorová vozidla, pro jejichž řízení je průkaz opravňoval. Neplatí tak ani povinnost odevzdat neplatné řidičské oprávnění do 15 dnů po skončení jeho platnosti.

Příslušné agendy pardubického magistrátu jsou pro vyřízení neodkladných záležitostí otevřeny v pondělí a ve středu, vždy od 8:00 do 11:00.

 

Tiskový úsek