Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Prodej bytů družstvu je pro nájemníky nevýhodný

14.10.2008 | Městské byty nelze prodat bytovému družstvu za stejně výhodných podmínek jako nájemníkům. Po konzultaci s odborníky se na tom shodlo současné vedení radnice. Nájemníkům, kteří nemají prostředky na odkup městských bytů a privatizace se obávají, tuto možnost nabídli opoziční sociální demokraté jako možné východisko. Lidé kteří byt nekoupí se však nemusejí bát ztráty střechy nad hlavou. Zůstanou nájemníky města.

 
S nápadem privatizovat městské byty nejen prostřednictvím přímého prodeje nájemníkům, který navrhlo vedení města, ale také odprodejem bytovému družstvu, přišli sociální demokraté počátkem léta. Rozjeli kampaň na podporu svého návrhu a získali stovky podpisů pod petici, kterou předali zastupitelům. „Nápad je to určitě líbivý, i starší lidé by si mohli splátky rozložit do delšího časového období. Smůla je, že si sociální demokracie předem nezjistila, zda lze nápad realizovat. My nejsme proti tomuto způsobu, ale tvrdíme, že je tam řada komplikací, které neumíme vyřešit,“ řekl náměstek primátora Michal Koláček.
 
Nápad prodat byty vybranému družstvu za zlomek tržní ceny podle něj koliduje s zákonem o veřejné podpoře. Aby byl takový prodej v souladu se zákony, muselo by město vypsat výběrové řízení. „Byty by pak mohlo koupit kterékoli družstvo a cena by byla někde docela jinde, než jsme stanovili. V konečném důsledku by to pro nájemníky bylo nevýhodné, spláceli by mnohem více,“ vysvětlil náměstek.
 
S iniciátory petice se dohodl, že ČSSD připraví právně akceptovatelný koncept návrhu tak, aby mohl být zapracován do pravidel prodeje bytů. „Pravidla jsou připravena k projednání v zastupitelstvu. Čekáme jen na návrh ČSSD. Upřímně řečeno si myslím, že v takové podobě, aby vyhovoval zákonům, nepřijde. Oni (ČSSD) těm lidem slíbili něco, co nelze splnit. Teď je pro ně těžké to přiznat,“ míní náměstek Koláček. „Mluvil jsem o této možnosti privatizace i s předsedou bytového družstva Družba Miroslavem Váňou a jeho ekonomickým náměstkem. Ani oni nevidí tuto formu prodeje jako jednoduchou záležitost,“ dodal.
 
Za předvolební tah považuje aktivitu ČSSD i primátor Pardubic Jaroslav Deml. „Mohu chápat jejich motivaci, ale považuji ji za nemravnou. Využili strachu starších lidí ze ztráty střechy nad hlavou k populistické kampani. Přitom nikdo z nájemníků, kteří byt nekoupí, se nemusí bát vystěhování. Zůstanou dál nájemníky v městských bytech,“ ujistil primátor. „Navíc jakýkoli výsledek krajských voleb nemůže privatizaci městských bytů nijak ovlivnit,“ zdůraznil.
 
Město chce prodat zhruba 1000 ze 2700 nájemních bytů. Prodejní cena byla stanovena podle technického stavu domů na 9000 až 12.500 korun za metr čtvereční, což odpovídá 30 až 45 procentům tržní ceny. Prodávat se budou byty v domech, kde o koupi projevila zájem minimálně polovina uživatelů. Zájem nájemníků o koupi bytu vysoce překračuje stanovenou tisícovku.
 
Banky po jednáních se zástupci města připravily pro pardubickou privatizaci speciální nabídky, tedy ušily podmínky hypoték „na míru“ tomuto prodeji. „Banky například umožní kupujícím přistoupení příbuzných nebo známých k hypotéce, což je vhodné zejména pro starší občany. Hypotéku totiž mohou splácet například vnoučata,“ řekl náměstek Koláček.
 
Zastupitelé již v červnu schválili zásady prodeje, v listopadu budou jednat o definitivních podmínkách privatizace a seznamu bytů, které město prodá. Vzhledem k očekávanému zájmu veřejnosti nebude zastupitelstvo tento bod projednávat na pravidelném jednání 4. listopadu, ale v mimořádném termínu 13. listopadu 2008 v sále KD v Hronovické ulici.
 
Nataša Hradní
oddělení vnějších vztahů