Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Přípravy na referendum o obvodech mohou začít

1.3.2013 | Pardubice mají po konzultacích na ministerstvu vnitra jasno v tom, jak má vypadat referendum na téma uspořádání města do městských obvodů. Musí být vypsáno jednotně pro celé území města.

Radnice zimní

Nyní se politici musí dohodnout na otázce, kterou v referendu položí a zejména poskytnout občanům maximum informací potřebných pro jejich rozhodování.

„Experti z ministerstva vnitra se shodují v tom, že vypsat lze pouze jedno referendum pro celé území města. Když to zjednoduším, nelze se tedy ptát lidí v jednotlivých městských obvodech na to, zda si přejí zachování obvodu, v němž žijí.  Otázka musí být stejná pro celé Pardubice. Nyní musíme v rámci celého politického spektra zahájit debatu o formulaci této otázky, nejdůležitější ale bude poskytnout lidem veškeré informace pro to, aby se mohli zodpovědně rozhodnout,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Otázka položená v referendu musí být srozumitelná, odpověď na ni může být pouze ano, nebo ne. Výsledek referenda by měl dát politikům jasnou odpověď na to, zda lidé chtějí zachovat současný model členění Pardubic do osmi městských obvodů, nebo se přiklánějí k jednodušší a úspornější veřejné správě, kterou v ČR preferuje většina měst srovnatelné velikosti. „Připravíme besedy a další setkání s veřejností a poskytneme jim veškeré informace o tom, jaké jsou náklady na veřejnou správu u nás a to jak na obvodech, tak na magistrátu. Mohou je pak porovnat s náklady v jiných městech, třeba v Hradci Králové,“ řekla primátorka.

O uspořádání města se v Pardubicích diskutuje již několik let. Dá se říci, že co politický subjekt, to jiný návrh. Proto lednové zastupitelstvo schválilo záměr vypsat na toto téma referendum a zeptat se na názor občanů. Výsledek místního referenda, pokud v něm bude hlasovat alespoň 35 procent oprávněných voličů, bude pro zastupitele závazný.

„Uvidíme, jak rychle se nám podaří dojít ke shodě ohledně otázky. Každopádně počítáme s tím, že kvůli vyhlášení referenda svoláme mimořádné zastupitelstvo. Referendum by se pak mělo uskutečnit dřív, než se obyvatelé rozjedou na dovolené, tedy ještě před začátkem prázdnin,“ konstatovala primátorka.

 

Nataša Hradní

tiskový úsek