Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Primátor: Odpusťme nájemné těm, co museli zavřít

17.4.2020 | Zatímco většina lidí netrpělivě vyhlíží konec, nebo alespoň uvolnění omezení, která mají zpomalit šíření onemocnění Kovid 19, vedení města Pardubic myslí na to, co bude poté, až se život vrátí do „normálních“ kolejí. Chce pomoci svým podnikatelům, sportovním organizacím a spolkům, jejichž činnost byla v důsledku krizových opatření zastavena, nebo výrazně omezena, snadněji nastartovat.

Primátor rouška

„Koncem března jsme v radě schválili, že nájemcům našich prostor odložíme splatnost nájemného do konce roku. Jsem ale přesvědčen, že je třeba být ještě vstřícnější. V pondělí proto navrhnu radě města, abychom těmto subjektům odpustili nájemné za dobu, kdy nemohli vykonávat svou činnost.  Podle míry dopadu krizových opatření do jejich činnosti by jim město mělo poskytnout slevu z nájemného i po skončení nouzového stavu,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.


Návrh, který bude mít samozřejmě dopad do rozpočtu města, pak ještě musí schválit zastupitelstvo. „Odpuštěním nájemného přijde město za měsíc bezmála o čtyři miliony korun, následné slevy na nájemném pak mohou činit až téměř tři miliony korun měsíčně. Naší prioritou je ale v tuto chvíli návrat do doby před Kovidem. Ti podnikatelé, sportovní organizace či spolky se vyrovnávají a budou se muset vyrovnat s nulovými či minimálními příjmy a povinnostmi platit dál své náklady, zaměstnance, provoz a podobně. Musíme jim v tom pomoci, nemáme zájem na tom, aby naši podnikatelé krachovali, spolky končily svou činnost, lidé zůstávali bez práce,“ dodal primátor.


Navrhovaná opatření mohou pomoci více než 200 nájemcům městských nebytových prostor, kteří zde mají restaurace, kavárny, ordinace, provozovny svých živností, dílny, sklady i kanceláře a podobně, i 14 městských sportovišť. „Samozřejmě bych si přál, aby v nás zůstala solidarita, která se tak úžasně projevila v době koronavirové krize. Aby se u nás inspirovali majitelé dalších nemovitostí, a pomohli postiženým podnikatelům postavit se zase na vlastní nohy a zachovat tak ve městě služby, které potřebujeme,“ přeje si primátor Charvát.

Tiskový úsek