Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Příhrádek čeká rozsáhlá rekonstrukce

14.11.2008 | V příštím týdnu se na pardubický Příhrádek nastěhují stavební firmy. Musí připravit budovy historického areálu na rozsáhlou rekonstrukci. Obyvatelům i návštěvníkům tohoto kouta Pardubic přinese rekonstrukce přípojek inženýrských sítí, která musí celkové obnově Příhrádku předcházet, určitá omezení.

 „Prosíme všechny o trpělivost a shovívavost, ale vyhnout se tomu nelze. Výsledkem bude navrácení původního vzhledu objektů,“ řekla ředitelka územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Pardubicích Iva Lánská.
Rekonstrukce Příhrádku potrvá ještě zhruba tři roky a vyžádá si náklady kolem 65 milionů korun. Areál je ve vlastnictvím státu, spravuje jej Národní památkový ústav, který bude investorem celé akce. „Příhrádek je částí historické skládačky zámek, historické centrum města a Tyršovy sady. Jeho rekonstrukce a následné oživení tedy výrazně zvýší prestiž městské památkové rezervace. Rehabilitace areálu totiž přinese nejen zlepšení pracovních podmínek pro zaměstnance Národního památkového ústavu a přemístění některých jeho pracovišť z pronajatých prostor na zámku, ale i zřízení komerčních prostor v parterech objektů. Ty bude moci využít široká škála podnikatelských subjektů i veřejnost. Součástí projektu je i vybudování stylové kavárny se zhruba 40 místy,“ uvedla Iva Lánská.
 
„V současné době již probíhají, zároveň s archeologickým výzkumem, ve vnější severozápadní části Přihrádku práce na statickém zajištění budov a souběžně jsou pokládány nové inženýrské sítě ve vnitřním dvoře areálu. V plné kráse by měl Příhrádek zase být do konce roku 2011,“ dodala ředitelka.           
 
Příhrádek byl důležitou součástí historických Pardubic. Stávala zde stavení důležitá pro chod zámku. Byly zde  například sklady, sýpka, kanceláře panských úředníků, byty, ale také vězení. Z domů, které byly kolem roku 1800 a v první třetině 19. století upraveny v klasicistním slohu, se zachovala původní pozdně gotická a renesanční jádra, ale také výzdoba průčelí s malovanými výklenky či kamenná ostění. V posledních desetiletích tato, kdysi rušná část Pardubic, pustla a chátrala, stejně jako sousední zámek, jehož rekonstrukce skončila v letošním roce. Nynější obnova by Příhrádku   měla vrátit nejen bývalý lesk, ale „vdechnout“ do něj také nový život.
 
Nataša Hradní
oddělení vnějších vztahů