Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Poslední červen bude připomínkou úmrtí Arnošta z Pardubic

24.6.2014 | Pardubice si v červnu připomenou 650. výročí úmrtí prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Hlavní část vzpomínkové akce se uskuteční v kostele sv. Bartoloměje a na otevřeném prostranství u nedaleké zvonice. Život a význam této významné osobnosti českých dějin a patrona Pardubic si bude město připomínat i na podzim v rámci Dnů evropského dědictví.

zvonice 2

„V den Arnoštova úmrtí, v pondělí 30. června, bude v kostele sv. Bartoloměje renomovaný historik František Šebek přednášet o odkazu Arnošta z Pardubic, pak bude následovat mše svatá. Bude ji celebrovat kardinál Dominik Duka, 36. arcibiskup pražský, metropolita a primas český, předseda České biskupské konference,“ řekla Jana Fiedlerová z oddělení kultury pardubického magistrátu. 

Z kostela se pak vzpomínkový akt přesune k sousední zvonici. Život prvního pražského arcibiskupa tu připomene komponovaný pořad souboru Východočeského divadla, které zároveň předá zvon Thálie a schody ke zvonici, na jejichž pořízení divadlo vybralo v minulých letech peníze ve veřejné sbírce. Poctu Arnoštovi z Pardubic vzdá svým vystoupením i Vysokoškolský umělecký soubor. 

Arnošt z Pardubic byl prvním pražským arcibiskupem a přítelem i rádcem Karla IV., ale také neúnavným organizátorem a reformátorem života církve i společnosti. Byl mužem evropského rozhledu a respektu a často působil jako diplomat ve službách Karla IV. Arnošt byl vždy považován za patrona města Pardubic, které byly hlavním rodovým statkem jeho otce, rytíře Arnošta z Hostýně.  V Pardubicích dal arcibiskup Arnošt před rokem 1359 vystavět kostel Zvěstování Panny Marie, v roce 1363 navštívil na jeho pozvání pardubický hrad král Karel IV. Dnes nese jméno této velké osobnosti českých dějin jedna z pardubických ulic, ale také aula pardubické univerzity či výletní loď.

Nataša Hradní
tiskový úsek