Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Poplatky za likvidaci odpadu se nemění

29.12.2016 | Poplatek za likvidaci komunálního odpadu se v Pardubicích příští rok nezmění. Stejně jako v předchozích sedmi letech zaplatí v roce 2017 obyvatelé „za popelnice“ 500 korun, tedy zhruba 62 procent skutečných nákladů. Ty jsou vypočítány, v přepočtu na jednoho obyvatele Pardubic, na částku 779 korun za rok.

odpady

„Zastupitelstvo rozhodlo, že i nadále bude město likvidaci komunálních odpadů dotovat a ne malou částkou. V roce 2017 vydáme z městského rozpočtu na tuto kapitolu téměř 27 milionů korun,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.  „Pokud bychom se rozhodli pokrýt poplatkem maximum vynaložené částky, jak nám to umožňuje zákon, platil by občan 700 korun za rok,“ dodal.

Obyvatelé Pardubic přispějí na likvidaci odpadů v příštím roce 44,4 miliony korun. Jen likvidace směsného komunálního odpadu, tedy odpadků, které vyhazujeme do černých kontejnerů, ale přijde ročně na téměř 41 milionů korun. Dalších 30 milionů bude podle zkušeností z minulých let stát separovaný sběr odpadu, provoz separačních dvorů, úklid kontejnerových stanovišť, výsyp odpadkových košů a podobně.

„Na základě výsledků minulých let předpokládáme, že město Pardubice v roce 2017 vynaloží na odpadové hospodářství více než 71 milionů korun. Od občanů na poplatcích bychom teoreticky měli vybrat 62,2 procenta této částky, tedy více než 44 milionů korun. Ve skutečnosti to bude méně, neboť některé skupiny, například děti do šesti let věku, cizinci s krátkodobým a přechodným pobytem či lidé v ústavech sociální péče jsou od poplatku osvobozeny,“ řekl Jiří Rozinek, náměstek primátora zodpovědný za ekonomiku města i životní prostředí.

Týdně pardubičtí občané vyprodukují odpad, jehož svoz a likvidace přijde na více než 790 tisíc korun. Celkem pak průměrné týdenní náklady na odpadové hospodářství činí 1,4 milionu korun. Více než půl milionem je dotuje město. I když se náklady na odpadové hospodářství v důsledku širší škály služeb v posledních letech zvyšovaly, místní poplatek v Pardubicích zůstává léta prakticky stejný. Od roku 2004 se zvýšil jen o osm korun. Rok od roku ale stoupá podíl separovaného odpadu a Pardubice patří mezi čtyři česká města, která recyklují téměř polovinu komunálního odpadu.

 

Nataša Hradní
tiskový úsek