Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pod bedlivým dozorem roste „lůžko“ pro nový bazén

7.3.2011 | Již půl roku vládnou v plaveckém areálu Na Olšinkách namísto plavců stavbaři. Po nezbytné demolici zahájili stavební práce. V místě bývalého padesátimetrového bazénu dnes roste „lůžko“ pro bazén nový. Rýsují se i obrysy dalších bazénů, o které bude areál rozšířen. Půlmiliardová přestavba je bedlivě sledována nejen médii a veřejností, ale zejména investorem, tedy městem.

dsc-1362.jpg

 „Stavební firmy postupují podle daných termínů. Jednou týdně se na staveništi setkáváme při kontrolních dnech a každý týden je vidět další a další pokrok ve stavbě,“ řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

 

Stavbaři převzali areál loni v září. V současné době pracují například i na přípravě místa pro nový padesátimetrový bazén. Na průběh stavby dohlíží kromě stavebního dozoru i externí dozor najatý přímo magistrátem, který tak chce zvýšit kontrolu kvality této stavby. „Při podobně náročných projektech se jedná o běžnou věc,“ uvedl vedoucí odboru majetku a investic Jiří Čáň. „Nejde o to, aby jeden kontroloval druhého, ale o důslednou kontrola všech postupů tak, aby byla minimalizována možnost , že něco bude chybou lidského faktoru přehlédnuto,“ dodal.

 

Podobně jako na jiných stavbách se i při přestavbě PaP objevují nepříjemná překvapení, se kterými projekt nepočítal, například částečně zborcená ležatá kanalizace. „Ani podkladové betony nejsou ve stavu, v jakém dle projektanta měly být,“ popsal problémy Čáň. Zatím se zdá, že dosud zjištěné závady projekt neprodraží. „Oproti původním plánům se nám totiž podařilo některé položky zajistit levněji,“ vysvětlil Tauber. „Navíc jsme se zhotovitelem dohodli zásadní změnu – nahrazení původně uvažované poplastované vany bazénu kvalitnější celonerezovou, samozřejmě za původních finančních podmínek“ dodal.

 

Na žádost pardubického plaveckého oddílu byly změněny startovní blok „padesátky“ tak, aby odpovídaly pravidlům plavecké asociace FINA. Město také usiluje o to, aby byl v plaveckém areálu umístěn i vodácký trenažér, na který původní projekt nepamatoval. „Jsem ráda, že vše pokračuje podle našich původních plánů. Kolem rekonstrukce bazénu se v minulosti hodně diskutovalo a její příprava nám zabrala mnoho času. Faktem zůstává, že plavecký areál rekonstrukci potřeboval a pro město jako jsou Pardubice je důležité, aby bazén byl zase co nejdříve v provozu,“ uvedla pardubická primátorka Štěpánka Fraňková.

 

 „Naší snahou je otevřít plavecký areál veřejnosti v plánovaném termínu a za cenu, která byla schválena. Osobně budu považovat za úspěch, pokud se stavbu podaří udržet ve schválených finančních limitech nebo ošetřit tak, aby areál mohl být vybaven doplňujícími technologiemi, které by zlevnily jeho budoucí provoz,“ doplnit primátorku Tauber. Modernizace plaveckého areálu má být hotova koncem února 2012. Přijde zhruba na 588 milionů korun a po jejím dokončení najdou návštěvníci Na Olšinkách moderní areál s několika krytými bazény a relaxační částí. Zachována samozřejmě zůstane i sluneční pláž s venkovním bazénem.

 

Nataša Hradní

tiskový úsek