Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubičtí tahouni společně vstoupili do nového desetiletí

28.1.2020 | Do pátého společného roku vstoupily tradiční a kvalitní pardubické akce z oblasti kultury a sportu. Projekt, který je sdružuje, nese název Pardubičtí tahouni – magnet na akce, má v našem městě už dobrý zvuk a svým názvem zaštiťuje patnáct nejvýznamnějších událostí z širokého spektra žánrů, jakými jsou divadlo, film, folklór, klasická hudba, ale i odlišné podoby sportu, mj. motorky, letecká akrobacie a samozřejmě v neposlední řadě koně.

Logo - Tahouni

„Sezónu pro značku Pardubičtí tahouni již tradičně zahájil divácky oblíbený festival divadelních komedií GRAND Festival smíchu, v říjnu ji pak zakončí jubilejní 130. Velká pardubická steeplechase. Téma koně bude bezpochybně hrát velmi významnou roli napříč celou sezónou, jelikož Pardubice se v roce 2020 zhostily role Evropského města koní skrze jedinečný titul sdružených měst EURO EQUUS,“ uvedl náměstek zodpovědný za kulturu Jan Mazuch.

Pardubičtí tahouni sdružují pod jedním názvem prestižní akce, které přitahují pozornost návštěvníků ze širokého okolí a často i ze zahraničí. Jsou mezi nimi také ty, co se pyšní titulem nejstarší akce svého druhu v Evropě. TOP události roku v Pardubicích jsou dotované městem z vlastního programu podpory kvůli potřebě zachovat i v dalších letech jejich kontinuitu a tradici, mají vlastní logo i společné webové stránky. „Dlouhodobou finanční podporou nejvýznamnějších akcí, kterých si v Pardubicích opravdu vážíme, jsme zajistili jejich větší stabilitu a otevřel se prostor pro jejich další rozvoj. Zkušenost ukázala, že se podařilo navázat i užší spolupráci mezi pořadateli Tahounů, osvědčuje se i společná a vzájemná propagace,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký, který stál u zrodu Pardubických tahounů. „Tříletý dotační program těmto akcím letos končí a o trochu intenzivněji budeme vyhodnocovat, jak si vybrané kulturní a sportovní pilíře města po prvních letech pod hlavičkou Pardubičtí tahouni stojí. Chystáme rovněž otevřenou výzvu pro další tříleté dotační kolo, která bude obsahovat obdobná kritéria – chceme zkrátka znovu prověřené městské akce podpořit, neboť mají nezastupitelný podíl v oblasti cestovního ruchu a zvyšování atraktivity našeho města pro tuzemské i zahraniční turisty,“ doplnil slova náměstka vedoucí oddělení kultury Martin Karas.

Prvním tahounem přitahujícím pozornost byl opět Grand festival smíchu - soutěžní přehlídka nejlepších komedií letos slavila jubilejní 20. ročník. V polovině března bude v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích zahájen 42. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pardubické hudební jaro, a to Slavnostním zahajovacím koncertem s podtitulem Pocta houslím a houslistům. Na pódiu se netradičně sejdou nejúspěšnější absolventi luhačovické Akademie Václava Hudečka společně s Komorní filharmonií Pardubice pod taktovkou Tomáše Braunera. Jubileum si letos kromě milovníků divadelních komedií připomenou příznivci aviatiky. Na pardubickém letišti se totiž bude konat 30. Aviatická pouť - a například rakouští piloti The Flying Bulls už nyní přislíbili největší účast jejich letounů na jednom místě. Pardubice dostojí svému přízvisku Město koní v říjnu – Městské slavnosti budou letos inspirovány koněm a budou zvát na 130. Velkou pardubickou steeplechase. Ještě předtím připomene koně v Evropě mezinárodní výstava o koních a lidech Koně v akci.

Zpětnou vazbu hodnotící povědomí veřejnosti o značce Pardubičtí tahouni město opět získalo díky dotazníku uveřejněném na webu tahounů www.tahouni.eu. Stejně jako minulý rok se soutěžní ankety o zajímavé ceny zúčastnili návštěvníci z okolních i více vzdálených měst, například z Brna, Českého Brodu, Nového Bydžova či Olešnice. Ze zahraničních návštěvníků můžeme jmenovat i turisty z Německa či Velké Británie.

Souhrn všech patnácti „tahounských“ akcí naleznete na mapě Pardubických tahounů. Tištěná verze mapy bude k dispozici v Turistickém informačním centru Pardubice a její elektronická podoba je k nahlédnutí na vlastním webu tahounů.

 

GRAND Festival Smíchu                                                         leden 2020 / leden 2021

Pardubické hudební jaro                                                         12. 3. – 29. 4. 2020

Pardubický vinařský půlmaraton                                              11. 4. 2020

Aviatická pouť Pardubice                                                         30. 5. – 31. 5. 2020

Folklórní festival Pardubice Hradec Králové - Pernštýnská noc     5. 6. 2020

Městské slavnosti - Zrcadlo umění                                           17. 6. – 19. 6. 2020

Pardubické letní kino Pernštejn                                                26. 6. – 31. 8. 2020

Czech Open                                                                             16. 7. – 2. 8. 2020

Pardubická juniorka                                                                  8. 8. – 14. 8. 2020

Sportovní park Pardubice                                                         8. 8. – 16. 8. 2020

Pardubická vinařská noc                                                          21. 8. 2020

Koně v akci                                                                               5. 9. – 6. 9. 2020

Zlatá přilba                                                                                2. 10. – 4. 10. 2020

Městské slavnosti, podzimní část s ohňostrojem                      9. 10. – 11. 10. 2020

Velká pardubická steeplechase                                                11. 10. 2020