Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubičtí loni zrecyklovali téměř 130 tun elektrozařízení

17.6.2014 | Staré televize, monitory, ale i vysloužilé drobné elektrospotřebiče či baterky. Skoro 130 tun tohoto elektroodpadu odnesli loni Pardubáci ke zpětnému odběru. Město při recyklaci elektra spolupracuje se společností ASEKOL, za loňský rok od ní Pardubice za zpětný odběr získaly 184 tisíc korun.

trideni-odpadu.jpg

Město se do recyklace elektroodpadu aktivně zapojuje již řadu let. „V loňském roce obyvatelé Pardubic vytřídili 3 123 televizí, 1 275 monitorů a 37 703 kilogramů drobných spotřebičů,“ řekl náměstek primátorky František Brendl. Celkem se tak vybralo 129 234 kilogramů starého elektrozařízení. Recyklací tohoto odpadu Pardubice nemalou mírou přispěly k ochraně přírody. „Tím jsme uspořili například více než 1500 megawathodin elektřiny, navíc jsme snížili emise skleníkových plynů o bezmála 350 tun CO2 a produkci nebezpečných odpadů o 1 376 tun,“ vyčíslil úspěch obyvatel Pardubic náměstek Brendl. Podle analýzy ASEKOLu vyprodukuje osobní automobil za rok provozu dvě tuny skleníkových plynů a jedna čtyřčlenná domácnost průměrně ročně spotřebuje 2,2 megawathodiny elektrické energie.

Kromě klasického sběru elektroodpadu Pardubice aktivně podporují i Mobilcup. „Je to charitativní fotbalový turnaj, kde stačí dát dohromady deset nadšenců a sbírat staré mobily. První kolo je jen o sběru, týmy se mohou registrovat na stránkách www.mobilcup.cz,“ uvedl náměstek Brendl. „Prvních deset týmů, které vyberou nejvíce mobilů, se 6. září zúčastní turnaje, kde mohou vyhrát zájezd na Ligu mistrů, chytré telefony a zahrát si s hvězdným týmem nadace Zelený život,“ dodal.

 

Šimon Hradní
tiskový úsek