Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubice zajistí hlídání dětí pracovníků IZS

18.3.2020 | Pardubičtí rodiče, bez jejichž práce se společnost v současné epidemiologické situaci neobejde, budou mít od čtvrtka 19. března o starost méně. Město podle opatření hejtmana Pardubického kraje zajistí v době, kdy jsou uzavřeny mateřské i základní školy, ve svých zařízeních nezbytnou péči o jejich děti ve věku od tří do deseti let.

logo Pardubic

„Je velké množství lidí, kteří musí být v práci, pomáhat v této složité situaci jiným, zajišťovat chod důležitých institucí, a přitom by se neměl kdo postarat o jejich malé děti. Kdybychom jim tuto službu neposkytli, chyběli by velmi znatelně na svém pracovišti,“ řekl primátor Martin Charvát.

O školáky ve věku do 10 let se v následujících dnech postará Základní škola npor. Eliáše v Polabinách, která je nyní připravena na 60 dětí, ale v případě potřeby může „vstřebat“ až 120 dětí. Pro padesát dětí v předškolním věku je připravena MŠ Kytička v Gebauerově ulici a dalších 50 míst bude podle vývoje situace nachystáno v MŠ Odborářů v Polabinách. O děti budou pečovat z části zaměstnanci příslušných škol, doplní je jejich kolegové z ostatních pardubických školských zařízení. Školy budou pro děti zajišťovat program od 7:00 do 17:00 hodin ve všední dny.  „Děti budou rozdělené do skupin o maximálním počtu 10. Nařízené jsou skupiny po 15 dětech, ale my chceme být opatrnější, proto dodržíme nižší počty. Kromě toho děti každé ráno musí projít zdravotním filtrem, kde jim dobrovolníci studenti zdravotnických studií změří teplotu. Pro jistotu máme v každém zařízení připravenu i jednu místnost jako karanténu. Strava a pitný režim budou zajištěny bezplatně a ve stejném rozsahu, jako je to v základních a mateřských školách,“  informoval náměstek primátora pro školské záležitosti Jakub Rychtecký.

Podle předběžného průzkumu, který jsme si udělali, by rodiče, kterých se tato služba týká, potřebovali umístit kolem 120 dětí, ale ve skutečnosti to zřejmě bude mnohem méně. „Ve čtvrtek přijdou první děti do MŠ Gebauerova a otevřeme skupinu i v ZŠ npor. Eliáše. Od pondělí, kdy celkově počítáme se zvýšením počtu dětí, můžeme otevřít i MŠ Odborářů,“ řekl náměstek Rychtecký. Do těchto škol mohou být přijaty děti rodičů, zaměstnanců bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví, příslušníků ozbrojených sil a pedagogických i nepedagogických pracovníků školských zařízení, která jsou zajištěním této služby pověřena. „Z důvodu zajištění potřebných veřejných služeb budou do těchto vzdělávacích zařízení chodit i děti klíčových zaměstnanců Dopravního podniku města Pardubic, Sociálních služeb města Pardubic a poskytovatelů sociálních služeb na území města,“ dodal Rychtecký.

Ve skupinkách v základní škole si budou děti v rámci mimoškolní činnosti vypracovávat úkoly, který jim zadávají učitelé jejich kmenových škol, v mateřské škole budou probíhat programy podobné těm, na něž jsou děti zvyklé ze svých mateřinek.

„Velmi si v této náročné době vážíme nasazení pedagogů i provozních zaměstnanců škol, kteří se půjdou místo práce z domova solidárně postarat o děti těch, které společnost nyní v jejich zaměstnání nutně potřebuje,“ zdůraznil nakonec Rychtecký.

 

Tiskový úsek