Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubice vydaly pohádky. Samozřejmě perníkové

5.10.2011 | Nové DVD vydává v těchto dnech město Pardubice. Na rozdíl od předešlých prezentačních nosičů však neobsahuje informace o městě, ale pohádky. A jak se na Pardubice sluší, nejsou to pohádky obyčejné, nýbrž perníkové.

Vznikly v letech 1976 až 1977 v Československé televizi, aby je město po letech vykoupilo z televizního archivu a na DVD je pod názvem Velká perníková pohádka nabídlo pardubickým patriotům a návštěvníkům. Pohádka bude v prodeji během října v informačním středisku Pardubice region Tourism na náměstí Republiky, v pokladně Zelené brány, v galerii Mázhaus a v pokladnách kulturních domů Dubina a Hronovická.

 

„Na existenci těchto pohádek nás upozornil jejich autor, bývalý novinář Jiří Vaško. Bylo nám líto nechat příběhy bezprostředně inspirované našim městem ležet v archivu a rozhodli jsme se je odkoupit a nabídnout všem, kteří chtějí mít na Pardubice hezkou památku,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

 

Pardubák Jiří Vaško psal perníkové příběhy původně pro své děti, které milovaly jak nové pohádky, tak perník. Příběhy plné životních moudrostí zaujaly Štěpánku Haničincovou, tehdejší dramaturgyni redakce vysílání pro děti a mládež Československé televize a jejich filmové zpracování dostalo zelenou. Výtvarného pojetí a režie se ujal renomovaný výtvarník Stanislav Remeš, s dobrými radami přispěl jeho kolega, známý výtvarník a autor řady animovaných příběhů Zdeněk Smetana.

 

Děti i dospělí se ve 13 pohádkových příbězích dozvědí například, kdo byl prvním pardubickým perníkářem, proč se peče perník právě v Pardubicích, proč dávají chlapci děvčatům perníková srdce, ale i příběh perníkové války mezi Hradcem a Pardubicemi a podobně. Aktéry i kulisy příběhů Stanislav Remeš namaloval tak, že vypadají jako ze skutečného perníku. K dokonalosti tak perníkové pohádce chybí už jen typická vůně tohoto pečiva.

 

Zároveň s televizními příběhy město odkoupilo i kresby některých postaviček perníkových hrdinů. V současné době jsou tyto obrázky vystaveny v galerii Mázhaus.

 

 

Nataša Hradní
tiskový úsek