Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubice uctí výročí vzniku republiky koncertem, průvodem i veselicí

24.10.2008 | Oslavy 90. výročí vzniku samostatné Československé republiky začnou v Pardubicích již v předvečer vyhlášení samostatnosti slavnostním koncertem Komorní filharmonie Pardubice. V úterý 28. října připomene jeden z nejvýznamnějších mezníků v historii českého i slovenského národa průvod městem a slavnostní akt u pomníku prvního československého prezidenta Tomáše Garique Masaryka, zakončený dobovou veselicí.

„Mimořádný slavnostní koncert, který komorní filharmonie připravila právě při příležitosti tohoto významného výročí, zahájí státní hymny Slovenské a České republiky a projev předsedy pardubické odbočky Masarykovy společnosti Jiřího Kotyka,“ řekla  Blanka Scholleová z KFP. Sólistou slavnostního koncertu, na němž budou uvedena díla českých a slovenských autorů, bude vynikající slovenský trumpetista Juraj Bartoš, pardubickou filharmonii bude řídit šéfdirigent Slovenské filharmonie Peter Feranec.
 
Také do městských oslav se zapojí zástupci Slovenské republiky, která byla až do roku 1993 nedílnou součástí samostatného Československa, vzniklého spojením Českých zemí a Slovenska. Do slavnostního průvodu k pomníku T. G. Masaryka se spolu s pardubickým primátorem Jaroslavem Demlem vydá primátor spřáteleného města Vysoké Tatry Ján Mokoš a členové folklorního soubor Maguráčik z Kežmaroku, kteří také vystoupí v programu na náměstí Čsl. Legií.
 
Průvod, do něhož město srdečně zve všechny obyvatele města, se vydá do pardubických ulic v 10:00 z Pernštýnského náměstí. Bude směřovat na náměstí Čsl. legií, kde zhruba v 11:00 začne u sochy TGM vzpomínkový akt, po němž bude následovat dobová lidová veselice. V průvodu pojedou dragouni, selská jízda, legionáři i zástupci různých spolků, tedy pokračovatelé těch, kteří se o zachování svébytnosti našeho národa a vznik Československa nemalou měrou zasloužili. Chybět nebude ani postava muže, který je se vznikem samostatné Československé republiky neodmyslitelně spjat, Tomáše Garique Masaryka.
 
Nataša Hradní
oddělení vnějších vztahů