Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubice se připojí ke Světovému dni autismu – radnice bude svítit modře

31.3.2015 | Pardubická radnice bude po dvě noci svítit modře. Město se připojilo ke Světovému dni porozumění autismu, k němuž se váže právě tato barva symbolizující komunikaci a sebevyjádření – oblast, s níž mají lidé s autismem největší potíže.

Instalace modrých světel_01

„Podle statistik se každé 110. dítě na světě narodí s poruchou autistického spektra, a proto je třeba, aby měli lidé o jedné z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje povědomí a neodsuzovali tak například plošně všechny děti, které se na první pohled chovají jako zlobivé, křičí, nechtějí komunikovat nebo dávají přednost předmětům před očním kontaktem. I proto jsme se rozhodli připojit k celosvětové akci a oblékneme prvního a druhého dubna radnici do modrého kabátu,“ sdělil pardubický primátor Martin Charvát a dodal, že 18 speciálních reflektorů s LED technologií se na historické budově na Pernštýnském náměstí rozsvítí ve středu a ve čtvrtek vždy mezi půl osmou až osmou hodinou večerní. I zhášet se budou ve stejný čas jako veřejné osvětlení, tedy kolem šesté hodiny ranní.

„Připojením se ke Světovému dni autismu, který připadá na druhý dubnový den, chceme podpořit všechny, kteří s autisty pracují, podílejí se na jejich léčbě či na výzkumu spojeném s vrozenými poruchami autistického spektra, jejichž příčinu se dosud nepodařilo odhalit. Obrovskou podporu chceme samozřejmě vyjádřit i samotným autistům a jejich rodičům, pro něž není péče o děti se syndromem PAS jednoduchá,“ sdělil náměstek zodpovědný za sociální politiku Jakub Rychtecký s tím, že obyvatelé Pardubic se mohou ke Světovému dni autismu připojit také, a to například modrým oblečením, připnutím modré stužky na oděv nebo rozsvícením modré žárovky. „Jsem rád, že se k akci přihlásili i Východočeské divadlo a Tipsport aréna,“ doplnil náměstek Rychtecký.

Součástí osvětových akcí, které se u příležitosti Světového dne autismu nejen v našem městě konají, je i upozornění na nadání a dovednosti lidí s autismem, a jsou proto zahrnováni do mnoha společenských událostí.

Pavla Kosíková

tiskový úsek