Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubice se chystají na Vánoce

10.11.2016 | Necelé tři týdny nás dělí od nástupu adventu a Pardubice se chystají na jeho přivítání. Služby města Pardubic, jako správce veřejného osvětlení, již v tomto týdnu začaly s instalací vánočních motivů v ulicích města, centrální vánoční strom přivezou na náměstí 21. listopadu, aby jej stihly do slavnostního rozsvěcení o první adventní neděli patřičně vyšňořit. Letos jej bude zdobit mimo jiné i porcelánový zvon z limitované edice Hutschenreuther, který našemu městu věnoval partnerský Selb.

zvon ze Selbu

„Během adventu a vánočních svátků bude pardubické centrum zdobit 85 vánočních motivů, na různých veřejných prostranstvích po celém městě se rozzáří 14 vánočních stromů. Zimní motivy ozdobí nejen třídu Míru a Pernštýnské náměstí, ale například i Jindřišskou či Jahnovu ulici a ulici U divadla,“ řekla mluvčí služeb Světlana Pozníková. Pardubice jako jedno z prvních měst v ČR začaly již v roce 2009 s výměnou tradičních vánočních světel za LED technologii a dnes toto úspornější osvětlení používají u zhruba 80 procent výzdoby. Konkrétně to znamená, že sváteční atmosféru ve městě dokreslí více než 60 tisíc LED diod.

Ústředním vánočním stromem, zdobícím každoročně Pernštýnské náměstí, bude letos 15 metrů vysoký smrk. Městu jej věnovali majitelé rodinného domu v ulici Ve Lhotkách. Do historického centra dorazí smrk v pondělí před první adventní nedělí. Během týdne ho ozdobí 150 červených a stříbrných koulí a 27. listopadu vpodvečer jej rozzáří více než 150 krápníků, připomínajících sněžení.

Vánoční strom bude letos poprvé zdobit také dárek partnerského města Selb městu Pardubice. „Na popud paní Ingrid Fink, která se velmi angažuje v rozvíjení vztahů mezi obyvateli Selbu a Pardubic, si města vymění vánoční ozdoby. Ze Selbu jsme dostali porcelánový maxi zvon. Byl vyroben a  zasponzorován  místním výrobcem porcelánu firmou Rosenthal GmbH a  je z limitované edice Hutschenreuther, vyrobené u příležitosti 200. výročí firmy,“ řekla vedoucí oddělení vnějších vztahů pardubické radnice Hana Svobodová.  Z Pardubic do Selbu na oplátku poputuje třiapadesáticentimetrové perníkové srdce se zimním motivem města od firmy Perník Janoš. „Pro Selb je charakteristická výroba porcelánu, proto mívá i vánoční strom ozdobený porcelánovými hrníčky a ozdobami. Naše srdce se mezi nimi bude krásně vyjímat,“ dodala Hana Svobodová. Pardubice se obyvatelům i návštěvníkům Selbu představí také během tamních předvánočních trhů, na nichž budou mít stánek nabízející regionální výrobky i informace o městě.

Nataša Hradní
tiskový úsek