Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubice poslaly 10 tisíc do keňské nemocnice

20.5.2011 | Nákup vyhřívaného lůžka pro nemocnici v keňském Itibo podpořilo příspěvkem 10 tisíc korun město Pardubice. Symbolický šek na tuto částku předal včera, 18. května, náměstek primátorky Jindřich Tauber pardubickému rodákovi Aleši Bártovi, který nemocnici v Itibo vybudoval.

Doktor Bárta byl tváří sbírky, kterou na pořízení vyhřívaného lůžka uspořádala společnost ADRA. Sbírka probíhala v rámci pardubického Multikulturního týdne, který včera vyvrcholil koncertem uruguayského kytarového dua Umbral. Koncert na pardubickém zámku, v jehož úvodu byl šek předán, tak udělal tečku za Multikulturním týdnem i sbírkou.

 

„V rozhodnutí města o podpoře sbírky sehrál klíčovou úlohu pan doktor Bárta. Vedle podpory dobré věci jsme chtěli dát najevo, jak moci si vážíme toho, co pardubický rodák dokázal. Mnozí lidé považují současnou podobu nemocnice v Itibu za malý zázrak a medaile ministerstva zahraničních věcí, kterou za svoji aktivitu pan doktor dostal, je toho jen dokladem. Osoba pana Bárty je pro nás navíc zárukou, že věnované finanční prostředky skonči skutečně tam, kde je jich nejvíce zapotřebí,“zdůraznil náměstek Tauber.

 

Nemocnice, kterou Aleš Bárta a společnost ADRA během pěti let vybudovali z velmi zchátralého a zaostalého zařízení, zabezpečuje zdravotní péči pro přibližně 60 000 obyvatel. V tuto chvíli už disponuje ambulancí, chirurgickým sálem, porodnicí a zubní ordinací. Inkubátor pro novorozence posune možnosti poskytované péče zase o krok vpřed.

 

Pardubáci se mohli se životem v Itibu seznámit prostřednictvím výstavy, kterou letos v březnu uspořádala v pardubickém informačním centru ADRA, a následná žádost o pomoc je oslovila. Během Multikulturního týdne, jemuž patřily Pardubice na počátku května, přispěli občané částkou přesahující 32 tisíc korun. Díky příspěvku města už by měly být prostředky na nákup vyhřívaného lůžka téměř pohromadě.

 

 

 

Ondřej Tušl
tiskový mluvčí