Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubice jsou nejlepším městem pro byznys v kraji

21.10.2011 | Pardubice zabodovaly v soutěži Město pro byznys vyhlašované časopisem Ekonom. Po loňském stříbru získaly v soutěži, která hodnotí podnikatelské prostředí ve městě nebo vstřícnost úřadů vůči podnikatelům, první místo. Výsledky čtvrtého ročníku soutěže, v níž spolu soupeří obce s rozšířenou působností v rámci jednotlivých krajů, byly slavnostně vyhlášeny včera, 20. října v pardubickém hotelu Zlatá štika.

„Pardubice jsou tradičním průmyslovým městem. Po pádu minulého režimu zde na základech velkých státních podniků vznikla celá řada menších firem, byla založena průmyslová zóna a nejen do ní se podařilo přilákat zahraniční společnosti. Městu nahrává i strategická geografická pozice a velmi dobré dopravní spojení. Úspěch v soutěži je snad důkazem, že s těmito vklady pracujeme dobře, a podnikání, které je motorem každého města a regionu, se u nás daří,“ řekl náměstek primátorky Jiří Rozinek, který cenu za město převzal. „Celkové prvenství je souhrnem umístění z jednotlivých hodnocených kategorií a ne ve všech jsme byli stoprocentní. Díky soutěži tak víme, na co se v oblasti podpory podnikání zaměřit a co ještě můžeme zlepšovat,“ dodal náměstek.
 

Výsledky soutěže jsou založeny na unikátní analýze podnikatelského potenciálu 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města Prahy. Takový typ výzkumu neměl až do nedávna obdobu v celé Evropě. Hodnocení není pouze subjektivním pohledem pořadatelů, jednotlivá kritéria jsou posuzována přímo podnikateli, ve vhodných případech občany měst. Pardubice vyšly velmi dobře z hodnocení nezaměstnanosti, elektronické komunikace nebo podpory veřejné dopravy. Jako krajská metropole pochopitelně ztrácejí v cenových hladinách pozemků, služeb nebo bytů. Zapracovat však mohou na získávání financí z fondů Evropské unie nebo na kvalitě komunikace s podnikateli.


Vedle celkového prvenství získaly Pardubice také uznání za dobré hospodaření města a speciální ocenění za přístup veřejné správy. V hlavní soutěži za nimi skončila druhá Polička, bronz bralo Vysoké Mýto.  

 
 

Ondřej Tušl
tiskový mluvčí