Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubice hostily výroční konferenci Ministerstva pro místní rozvoj

26.9.2014 | Pardubice se staly centrem evropských dotací. Ve středu se zde uskutečnila výroční konference Integrovaného operačního programu, jehož prostřednictvím mohla Česká republika od roku 2007 do současné doby získat více než 26 miliard korun, které si mezi sebe rozdělilo 8173 projektů. Další prostředky bude možné z evropských fondů čerpat v novém programovém období, na které se připravují také Pardubice.

konference

 „Intenzivně pracujeme především na vytvoření tzv. integrované územní investice, kde chceme společně s Hradcem Králové a dalšími obcemi a partnery v naší aglomeraci získat až šest miliard korun,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. 

Aktivní přístup Pardubic k přípravě nové strategie oceňuje i Ministerstvo pro místní rozvoj. „Příprava programu a jeho vyjednávání je poměrně náročná záležitost, ale předpokládáme, že na začátku příštího roku vyhlásíme první výzvy k předkládání projektů do nového Integrovaného regionálního operačního programu, takže jsem ráda, že Pardubice společně s Hradcem Králové na strategii investic do aglomerace intenzivně pracují,“ pochválila město při jeho návštěvě náměstkyně ministryně Klára Dostálová.   

Obě ženy se navíc shodly, že zařazení mezi sedm vybraných aglomerací, které budou mít možnost čerpat finanční prostředky z evropských fondů v rámci integrované územní investice, je velkou šancí pro rozvoj města i celé aglomerace. „Pardubice mají v následujícím období, za přispění evropských dotací, příležitost zhodnotit svůj potenciál. Přípravnou fázi při zpracování strategie zvládly velice dobře. Další náročná fáze je ale čeká při realizaci jednotlivých projektů,“ dodává náměstkyně ministra. 

V předcházejícím období vyčerpaly Pardubice z Integrovaného operačního programu téměř 80 milionů korun na regeneraci veřejného prostranství na sídlišti Dukla a Višňovka. Další projekty za 50 milionů korun se v současné době realizují, nebo jsou těsně před startem. K tomu z IROPu vybudovaly technologické centrum ORP a elektronické spisové služby či zvýšily bezpečnost dat v rámci svého IT vybavení za celkem téměř sedm milionů korun z Evropské unie. 

Tiskový úsek