Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubice budou mít svou „síň“ slávy

7.11.2016 | Pardubické sportovní osobnosti se dočkají ocenění na veřejném prostranství. Prostor před pardubickou Tipsport arenou se totiž promění v „Síň slávy pardubického sportu“. O její realizaci se postarají Služby města Pardubic, a to za zhruba 628 000 korun bez DPH.

vizualizace stojan

„Doteď byly pardubické sportovní osobnosti do Síně slávy pardubického sportu uváděny jen symbolicky. Jsme městem s krásnou sportovní historií a věřím, že i budoucností. Proto jsme rozhodli pro prezentaci legend našeho sportu i na veřejném prostranství, konkrétně v prostoru před největším sportovním stánkem v Pardubicích, Tipsport arenou, kde pro tyto účely vybudujeme chodník slávy. Ten bude vyroben z jedinečných dlaždic připomínajících jednotlivé osobnosti. Každý rok pak budeme dlaždice doplňovat o nové laureáty Síně slávy pardubického sportu,“ sdělil náměstek primátora pro sport Jakub Rychtecký.

Zvolené místo považuje za ideální také primátor Pardubic Martin Charvát. „Jsem přesvědčen, že veřejné prostranství v centru města, navíc v blízkosti multifunkční arény, v níž se odehrává většina nejdůležitějších sportovních i kulturních akcí, je tím pravým místem, kde si připomenout nejvýznamnější pardubické osobnosti sportu. Originální a přitom vkusné zpracování bude zárukou toho, že půjde o připomenutí skutečně důstojné,“ okomentoval budoucí pardubickou „síň“ slávy primátor.

Prozatím se na chodníku objeví 26 osobností – Jan Fibiger, Arnošt Křivka, Václav Vinař, Vladimír Martinec, František Růžička, Horymír Sekera, Zdeněk Zikán, Josef Doktor, Karel Srb, Radovan Brož, Milan Černický, Jaroslav Brož, Miroslav Martinů, Evžen Erban, Libuše Uhrová, Věra Hájková a Jiří Kovárník starší. „Nakonec jsme rozhodli doplnit chodník slávy i o sportovce, kteří byli vybráni v anketě Sportovci století. Své dlaždice se tak dočká Dominik Hašek, Martin Doktor, Jan Kašpar, Věra Suchánková-Hamplová, Zdeněk Doležal, Václav Machek, Jaroslav Štork-Žofka, Ludmila Jelínková a Miloš Svoboda,“ vysvětlil náměstek Rychtecký.

Součástí chodníku slávy bude navíc samostatně stojící otočný stojan, „Naším cílem je vytvořit hmatatelný prostor, na kterém budou uvedeni nejlepší sportovci Pardubicka v daném roce s jejich výsledky a stručnou charakteristikou. Stojan tak bude sloužit jako atrakce pro kolemjdoucí veřejnost, bude možné se u něj vyfotit jako medailista,“ dodal náměstek. 

Realizace chodníku slávy bude probíhat postupně. Nejprve budou do země usazeny žulové dlaždice s piktogramem, jménem a rokem narození sportovce, poté bude v prostoru před Tipsport arenou instalován otočný stojan, který bude napojen na stávající elektro síť. 

 

Iveta Koubková

tiskový úsek