Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubice budou mít jediný stavební úřad

23.5.2011 | Pardubice, v nichž v současné době funguje osm různých stavebních úřadů, budou mít od příštího roku stavební úřad jediný. Na květnovém jednání zastupitelstva se na centralizaci této agendy shodla drtivá většina pardubických zastupitelů. Také přestupková agenda, pokud to schválí zastupitelé městských obvodů, by měla od nového roku spadat pod magistrát, stejně jako agenda sociálních dávek v přenesené působnosti v případě, že ji zákonodárci nepřevedou pod úřady práce. Představitelé Pardubic si od centralizace těchto tří agend slibují nejen finanční úspory, ale také zkvalitnění práce státních úředníků.

„V médiích je naše snaha o centralizaci čisté státní správy, tedy stavebního úřadu, přestupkového řízení, případně sociálních věcí, zmiňována zejména v souvislosti s úsporami. Samozřejmě, že chceme mít co nejhospodárnější úřad a při dělení výkonu státní správy mezi magistrát a sedm městských obvodů, tedy sedm samostatných pracovišť, se o hospodárnosti příliš mluvit nedá. Ale nám jde také o kvalitu těchto služeb a jejich srovnatelnost,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

 

Sloučením stavebních úřadů v jeden chce město docílit jednotnosti v posuzování konkrétních záležitostí či v požadavcích úředníků na klienta. Prvním krokem ke zkvalitnění práce stavebního úřadu byly organizační změny, k nimž došlo od dubna 2011 na stavebním úřadu magistrátu. Byla zrušena veškerá oddělení, systém práce se zjednodušil a rozhodování  úředníků zprůhlednilo. Klient jedná o své záležitosti po dobu celého řízení s jedním úředníkem – specialistou, který také nese zodpovědnost v případě pochybení.

 

Zastupitelstvem schválená centralizace by mohla přinést roční úsporu až 5,5 milionu korun. Jasno ale bude až po schválení nového statutu města, kterým se bude zastupitelstvo zabývat v červnu.

 

Nataša Hradní

tiskový úsek