Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubáci se budou moci rozloučit s Václavem Havlem před divadlem

22.12.2011 | Přenos z rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem, které se uskuteční v pátek 23. prosince, budou moci lidé sledovat na velkoplošné obrazovce před Východočeským divadlem v Pardubicích. Projekce začne v 11:30 hodin prezentací videozáběrů a fotografií z návštěv Václava Havla ve městě, od 12 hodin pak bude na obrazovku promítán přímý přenos ze smuteční bohoslužby, která se uskuteční v katedrále sv. Víta v Praze.

17-dekujeme-pane-prezidente....jpg

„Už v neděli, kdy se svět dozvěděl tu smutnou zprávu o smrti pana prezidenta, se lidé začali spontánně scházet v prostoru před divadlem, kde jich tisíce vítali Václava Havla v roce 1990 jako ikonu Sametové revoluce. My jsme na základě toho došli k závěru, že lidé nechtějí být se zármutkem nad odchodem tohoto velkého člověka sami. Proto jsme se rozhodli zprostředkovat zájemcům přenos z posledního rozloučení s naším prvním polistopadovým prezidentem. Neočekáváme, že by lidé zablokovali dopravu na celém náměstí Republiky, jako tomu bylo v roce 1990, přesto věřím, že občané městu tuto příležitost využijí a že se s Václavem Havlem v Pardubicích rozloučíme způsobem důstojným člověka, díky němuž dnes všichni žijeme ve svobodě a demokracii,“vysvětlila pohnutky města k organizaci veřejné projekce primátorka Štěpánka Fraňková.

 

Hlavním celebrantem smuteční bohoslužby bude arcibiskup pražský Mons. Dominik Duka. Zúčastní se jí nejvyšší představitelé České republiky, ale také řada osobností politického i veřejného života z celého světa.

 

Zahájení bohoslužby bude předcházet minuta ticha za prezidenta Václava Havla. Projekce před Východočeským divadlem v Pardubicích bude ukončena mezi 13. a 14. hodinou.     

 

 

 

Ondřej Tušl
tiskový mluvčí