Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Památky přilákaly během odpoledne téměř deset tisíc lidí

17.9.2014 | Zájem veřejnosti o památky otevřené v Pardubicích 14. září v rámci celoevropské akce Dny evropského dědictví překonal všechna očekávání. Během jediného odpoledne navštívilo 15 objektů devět a půl tisíce lidí. V loňském roce to bylo 5603 návštěvníků.

Zámeček DED 2014

„Největší zájem byl o prohlídku zámku, který navštívilo více než 3200 lidí a Zámečku, neboli Larischovy vily, který si během pěti hodin prohlédlo 1100 návštěvníků. Zámeček byl pro veřejnost otevřen poprvé a prohlídky měly velký ohlas. Historická vozidla MHD, která mezi památkami jezdila, za nedělní odpoledne přepravila 700 lidí,“ řekla Jana Fiedlerová z oddělení kultury pardubického magistrátu. Larischova vila byla také objektem, jehož snímky lidé nejčastěji posílali do fotografické fecebookové soutěže, kterou město letos poprvé v souvislosti s DED vyhlásilo. 

Pardubický třináctý ročník Dnů evropského dědictví otevřel 15 objektů a areálů. Poprvé byla zpřístupněna již zmíněná Larischova vila, v níž byly během heydrichiády před popravou vězněni čeští vlastenci, ale také katakomby kostela Zvěstování Panny Marie či Státní okresní archiv, poprvé také návštěvníci vystoupali do zvonice kostela sv. Bartoloměje po schodech pořízených ze sbírky organizované pardubickým divadlem.  „Letos se akce těšila nejen rekordní návštěvnosti, díky ochotě provozovatelů také přibylo otevřených objektů,“ dodala Fiedlerová. 

Dny evropského dědictví, což jevžitý český překlad anglického názvu celoevropské akce European Heritage Days, jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí. V září se každoročně otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Tématem roku 2014 byl Návrat ke kořenům, příští ročník, který se bude v České republice konat mezi 5. a 13. září 2015 to budou Památky znovuzrozené.

 

Nataša Hradní
tiskový úsek