Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Otvírací doba platí v úřadě stejně jako v obchodě či u lékaře

23.3.2012 | Pardubické noviny přinesly v tomto týdnu informace o špatně fungujícím odbavovacím systému na oddělení občanských průkazů pardubického magistrátu, kvůli němuž žadatelé o doklady odcházejí z úřadu s nepořízenou. Taková situace opravdu může nastat. Stejně jako platí v obchodech otvírací doba a u lékařů ordinační hodiny, platí totiž v úřadech hodiny úřední.

dsc-6333.jpg

Odbavovací systém pak „hlídá“, aby na podání žádosti čekalo pouze tolik klientů, kolik jsou úředníci schopni skutečně odbavit. Pokud chce mít občan jistotu, že jeho žádost bude přijata, a to i ke konci úředních hodin, nebo pokud se chce vyhnout čekání, může si předem přes internet rezervovat návštěvu na určitý den i hodinu.

 

Vyvolávací systém je časově nastaven na takovou kapacitu lidí, které pracovnice zvládnou během úředních hodin odbavit. Počítá s tím, že  úřednice žádost občana o vydání občanského průkazu nebo cestovního pasu vyřídí za deset minut. Po naplnění této kapacity je výdej lístků zablokován. „Pokud  žádosti vyřídíme dříve, systém se odblokuje a občany odbavujeme dál. Naopak pokud přijde například matka se dvěma dětmi a  žádá o pas pro sebe i obě děti, úřednici na vyřízení těchto žádostí samozřejmě deset minut nestačí,“ vysvětlila vedoucí oddělení Blanka Stehnová.

Pardubický magistrát, tedy i oddělení zajišťující vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů, je pro veřejnost otevřeno každý pracovní den, celkem 34,5 hodiny týdně. V pondělí a ve středu mají úřednice za přepážkou odbavovat klienty nepřetržitě od 08:00 do 17:00, většinou však končí až o půl hodiny později právě proto, aby vyřídily žádosti všech klientů přihlášených v odbavovacím systému. Obzvlášť kritické bývají pondělky, kdy úřednice odcházejí domů téměř pravidelně až kolem 18:00.

„Chápu, že jsou lidé rozhořčeni, když na ně nepřijde řada. Já však mohu zaručit pouze to, že nezavřeme před koncem úředních hodin a že moji lidé odbaví maximum klientů. Nemohu ale zaručit, že v době, kdy je na oddělení velký nápor, budou odbaveni i ti, kteří přijdou před koncem úředních hodin. Zákoník práce platí pro všechny, ani my nemůžeme nařizovat přesčasy bez omezení,“ řekl vedoucí odboru správních agend Petr Kramář. O velkém náporu klientů žádajících o doklady svědčí i fakt, že v systému on-line rezervací, který je umístěn na webu města, jsou termíny na celý příští týden obsazeny.

 

 

Nataša Hradní
tiskový úsek