Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Olympijský park Pardubice 2016 nabídne sportovní i kulturní vyžití pro celou rodinu

8.6.2016 | Klasické i netradiční sporty, slavnostní ceremoniály, festivaly, koncerty či výstavy – to vše a mnohem víc nabídne od 5. do 21. srpna Olympijský park Pardubice 2016. Účast přislíbila i řada olympioniků a známých osobností. Během několika málo dní bude ke koupi hrací karta, díky které si vyzkoušíte více než šest desítek sportovních disciplín na vlastní kůži. Za zdolání 10 stanovišť dostanete diplom, za dvacet dokonce medaili. Na tiskové konferenci, kde byly představeny novinky Olypijského parku Pardubice byla také podepsána smlouva o spolupráci mezi městem Pardubice a Elektrárnami Opatovice, které se tak staly oficiálním partnerem parku.

Olympijský park Pardubice 2016_TK_08_06

„Program parku bude pro všechny, na své si zde přijdou jak děti, které chceme motivovat hlavně ke sportu, tak jejich rodiče. Chystáme i několik čistě tematických dnů, při nichž pozveme do Pardubic děti z dětských domovů, hosty z Hradce Králové či seniory. Věřím, že každý, kdo Olympijský park Pardubice 2016 navštíví, bude odjíždět s pocitem nádherně stráveného času,“ doufá v úspěch největší akce v novodobé historii Pardubic primátor města Martin Charvát.

Hrací karta nejen k aktivnímu zapojení do sportovních disciplín

„Hrací kartu jsme vytvořili tak, aby sloužila více účelům. Vedle toho, že na ni její držitelé budou sbírat záznamy o zdolání jednotlivých disciplín, bude karta i jakousi bezplatnou jízdenkou ve vyhrazených linkách MHD, dostanete se s ní na odchytová parkoviště pro park a také pouze s ní budete moci zavítat do fanzóny a sledovat odtud živé přenosy z Ria de Janeira a fandit tak českým sportovcům na letních hrách,“ vysvětluje manažer parku Pavel Stara. Hrací karta je časově neomezená a její součástí i je mapa areálu parku s vyznačením stálých i dočasných stanovišť prezentovaných sportů. Díky QR kódu na každé z hracích karet budou mít pořadatelé přehled o aktuální návštěvnosti a držitelé karet zase čerstvé informace z dění v parku. Každá registrovaná hrací karta bude navíc slosovatelná - hrát se bude o zajímavé ceny, a v jednání jsou také další výhody pro její držitele. 

„Hrací karta bude v prodeji za 80 korun zhruba od poloviny července. Za zvýhodněnou cenu 30 korun si ji mají možnost koupit do konce června děti z mateřských a základních škol, které zřizuje město Pardubice. Školy sbírají objednávky už teď, neboť distribuce cenově zvýhodněných karet je možná pouze do konce školního roku,“ upřesňuje Pavel Stara a zároveň potvrzuje, že vstup do Olympijského parku Pardubice bude pro všechny zdarma. 

Ranní rozcvička, capoeira a bohatý sportovní program v parcích i na nábřeží 

„Park bude vždy ráno otevírat pravidelná rozcvička, symbolicky uzavírat aktivní sportoviště pak bude každý den workshop capoeiry, u kterého si protáhnete tělo a naučíte se i něco z tohoto typicky brazilského umění. V srdci dění, tedy v parku Na Špici, si během dne vyzkoušíte například míčové hry, prvky ze sportovní gymnastiky, judo a další bojové sporty. Čeká vás i golf, lukostřelba nebo nízké lanové překážky. Fanoušky lezení pak jistě potěší Český pohár v boulderingu, který se bude konat 7. srpna v prostoru po hale ČSTV,“ popisuje část sportovního programu Ondřej Kopecký z odboru školství, kultury a sportu pardubického magistrátu. 

Areál Letního stadionu bude patřit fotbalu, kin-ballu, softballu, americkému fotbalu, baseballu a crossmintonu.V Adrenalin parku vyroste bikrosová dráha a bude tu také stát mobilní hřiště, které nabídne hokej, florbal i hokejbal. „Hned vedle si pak vyzkoušíte také freestyle, a to na koloběžkách, in-line bruslích a BMX a na beach volejbalovém kurtu se protáhnete při plážovém volejbalu. Milovníci bílého sportu by neměli vynechat návštěvu tenisových kurtů TK Pernštýn, badmintonisté budou mít zázemí první týden v PALÁCI Pardubice a ve druhém týdnu v hale Univerzity Pardubice,“ doplňuje Ondřej Kopecký. 

„U Labe a Chrudimky naleznete stanoviště, která budou patřit triatlonu, veslování, dálkovému plavání, potápění, kanoistice, jachtingu, paddleboardingu a dračím lodím. Koupaliště Cihelna nabídne školu plavání a exhibice ve skocích do vody, akvabel, vodního póla, potápění nebo podvodního rugby,“ upřesňuje koordinátorka Olympijského parku Pardubice 2016 Dana Valášková. Dodává, že Tyršovy sady budou především relaxační zónou, i tady ale sport najdete - trať zde budou mít připravenou orientační běžci. 

Sportem ožije krátce také třída Míru. 12. až 14. srpna dostane část pěší zóny speciální běžecký povrch, na němž se odehrají vybrané atletické disciplíny. 

„Jsem přesvědčený o tom, že vzhledem k rozmanitosti programu a výběru lokality, se Olympijský park Pardubice stane skutečným sportovním srdcem našeho regionu v době konání Letních olympijských her v Rio de Janeiru, což je také motto, které pro jeho propagaci využijeme,“ sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. 

Pestrý kulturní program odstartuje Zahajovacím ceremoniálem 

Slavnostní otevření Olympijského parku Pardubice 2016 odstartuje 5. srpna průvod městem s pravou brazilskou atmosférou a za účasti různých zástupců kulturní a sportovní scény města. „Vítán bude také každý, kdo má rád sport nebo zábavu a bude chtít být součástí této oslavy startu letních her. Vše je v režii Jany Burkiewiczové, scénografa Juraje Kuchárka a Východočeského divadla Pardubice. Těšte se
na zjevení z Ria de Janeira, podivné kolostroje a také tanečnice, artisty a konečně i zapálení ohně, ať už pomyslné či opravdové,“ zve na zahajovací ceremoniál vedoucí oddělení kultury pardubického magistrátu Lucie Břízová.  

Zámek ožije festivaly i koncerty 

Pardubický zámek se například od 4. do 7. srpna připojí svým divadelním festivalem Pernštejn(l)ove, poté bude od 8. do 11. srpna hostit netradiční Skateboarding na zámku, jehož součástí budou workshopy i exhibice. „O víkendu 12. až 14. srpna budou patřit zámecké prostory mimo jiné prvnímu ročníku Festivalu chutí, vůní a řemesel, pořádaného Kulturním centrem Pardubice, který má prezentovat produkty především regionálních výrobců, řemesla či folklórní tradice. Milovníci netradičního divadla budou moci na zámku shlédnout v podvečer 12. srpna také Zápas v divadelní improvizaci Paleťáci vs. Česká republika a v sobotu 13. srpna zde budou vystupovat Please the Trees nebo kapela Trdlo“ přidává další výčet z kulturního programu Lucie Břízová.

Výstavy, latinské tance i kinematografie


Unikátní Výstavu o sportu nabídne už od 23. června až do konce letních prázdnin Galerie města Pardubic na Příhrádku. Na hlavním pardubickém bulváru – třídě Míru - se 6. a 7. srpna těšte na program plný hudby, tance a dobrého jídla inspirovaný kulturou Latinské Ameriky, tzv. Latino fest, který pořádá Kulturní centrum Pardubice. Představí se zde nejen tanečnice samby i dalších stylů v tradičních kostýmech a bubeníci Tam Tam Batacuda, ale také skvělí muzikanti, třeba Salsa orchestr Petra Smetáčka nebo kapela Mariachi. Součástí programu budou taneční i výtvarné dílny, přednášky s cestovateli či kulinářské ochutnávky. Olympijská atmosféra se odrazí také v programu tradičního letního kina, které uvede několik filmů zasazených do sportovního prostředí. Novinkou biografu pod širým nebem bude také v termínu od 12. do 14. srpna Festival latinsko-americké kinematografie. 

Čtyři hlavní pódia 

Hlavní pódia, na nichž se bude hudební kulturní program převážně odehrávat, budou v parku Na Špici, na zámku i třídě Míru. U Tyršových sadů najdete Happy Season stage, v režii pardubické hudební platformy nesoucí stejný název, na které se bude konat nejen soutěž místních a regionálních kapel, ale také animační programy pro děti. 

Doprovodný kulturní program najdete i na dostihovém závodišti, které například 13. srpna ožije americkým festivalem s názvem  Friends fest. 

21. srpna  - Závěrečný ceremoniál pod taktovkou filharmoniků 

„Závěrečný ceremoniál bude v režii Komorní filharmonie Pardubice. V neděli 21. srpna se historické centrum, respektive Pernštýnské náměstí, rozezní jejím slavnostním open-air koncertem. Repertoárem oslavíme nejen vítězství našich sportovců, ale nalezneme v něm i odkaz k historickým událostem tohoto dne,“ dodává Lucie Břízová.

Během konání Olympijského parku Pardubice 2016 potkáte na třídě Míru i v ulicích starého města také tzv. buskery, tedy pouliční umělce. Chybět ale nebudou také třeba koncerty pěveckých sborů a další zajímavé akce. Podrobný program bude k dispozici již brzy.

Aktuální informace týkající se nejen programu, ale i příměstských olympijských táborů či roadshow naleznete na: http://www.pardubice.eu/urad/radnice/odbory-magistratu/odbor-skolstvi-kultury-a-sportu/olympijsky-park-pardubice-2016/, www.olympijskeparky.cz a facebookovém profilu: https://www.facebook.com/OlympijskyParkPardubice2016/.

 

Pavla Kosíková
tiskový úsek