Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Odbahnění Maťáku vstoupilo do druhého poločasu

16.4.2020 | S jarem začala v Pardubicích druhá etapa revitalizace Matičního jezera, které se poprvé za dobu své existence zbavuje letitých nánosů. Na jezeře opět pracuje sací bagr a plní již druhou várku odvodňovacích vaků sedimenty ze dna. Spolu s vaky naplněnými v loňském roce zpevňují erozí poškozené břehy Maťáku. Revitalizace celé vodní plochy bude hotova do konce listopadu.

Odbahnění Maťák

„Práce, které započaly v listopadu 2018, pokračují podle harmonogramu. V loňském roce odsála firma provádějící revitalizaci ze dna jezera 2860 metrů krychlových sedimentů, letos v dubnu a srpnu to bude podobné, vaky s bahnem vytvoří další vrstvu zpevněných břehů. Pak přijde na řadu postupná úprava břehů. Jejich modelace, včetně osázení zelení, bude hotova do konce listopadu,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za životní prostředí Jan Nadrchal.

Jezero, které vzniklo před 110 lety oddělením slepého ramene Chrudimky, má plochu zhruba 20 tisíc metrů čtverečných. Na jeho dně se během století usadilo podle geodetického výzkumu na 14.000 metrů krychlových sedimentů. Pokud by nános bahna nebyl částečně odtěžen, jezero by mohlo zaniknout. Před zahájením revitalizace byla jeho hladina již prakticky zarostlá stulíkem, utlačujícím lekníny, které bývaly ozdobou vodní plochy.

Během revitalizace bude z vodní nádrže odstraněno zhruba 40 procent nánosů, obnoveny budou biologické vlastnosti jezera a stabilizovány erozí poškozené břehy. Práce probíhají tak, aby co nejméně zasáhly biotop a nedošlo k ohrožení živočichů, kteří zde žijí, včetně ohrožených druhů skokana skřehotavého a zeleného. Vzhledem ke způsobu jejich života je možné provádět těžení sedimentu pouze ve dvou termínech, a to od března do dubna a od srpna do listopadu. V jižní části jezera sediment odsáván nebude, tvar a struktura dna tu bude upravena tak, aby byly vytvořeny vhodné podmínky pro ryby a obojživelníky, ale i pro vodní ptactvo.

Pardubice plánovaly vyčištění Matičního jezera dlouhé roky. Až v roce 2018 město získalo na odbahnění dotaci. Celková cena by neměla překročit 20,2 miliony korun, z toho 17 milionů pokryjí evropské dotace.

 

Tiskový úsek