Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Nejlepší atletický oddíl pro postižené je prý v Pardubicích

9.10.2008 | Nejlepší atletický oddíl pro postižené sportovce je v Pardubicích. Tvrdí to alespoň jeho členové, medailisté z XIII. letních paralympijských her v Pekingu.Ve skupině 56 handicapovaných sportovců bylo osm právě z Hvězdy Pardubice. Někteří z nich se v úterý sešli s vedením pardubické radnice.

„Jsme hrdi na to, že se v Pardubicích daří i handicapovaným sportovcům. Vaše výsledky z paralympiády jsou toho důkazem … Děkuji vám za vaši reprezentaci a přeji hodně štěstí a sil do boje, který svádíte nejen se sportovními limity, ale i se svým handicapem,“ řekl sportovcům primátor Pardubic Jaroslav Deml.
 
Oddíl pro handicapované sportovce má zhruba 40 členů. Dává příležitost ke sportování nejen špičkovým sportovcům, kteří do Pardubic jezdí z různých míst, ale také postiženým dětem. „Já jsem asi z největší dálky. Žiji v Praze a do Pardubic dojíždím až po práci,“ řekl na setkání pardubických paralympiků s vedením radnice atlet, držitel bronzové medaile ve vrhu koulí z letošní letní paralympiády, Martin Němec. „Jsou k nám všichni nesmírně vstřícní. Můj trénink začínal až kolem 17:00 hodiny, trénovali jsme i v dešti, nebylo to nic příjemného, bylo mi trenérky líto,“ dodal.
 
Na radnici doprovodila zkušené závodníky Martina Němce a Miroslava Šperka, stejně jako Jana Vaňka, který při svém dubutu na paralympiádě vybojoval bronz v hodu kuželkou, také jejich trenérka Eva Vindová a předseda atletického klubu Hvězda Pavel Studnička. Diskuse se tak pochopitelně od zážitků z Číny stočila k problematice sportování handicapovaných. Atletům chybí zejména hala na zimní přípravu. Na její výstavbu by bylo třeba minimálně 20 milionů korun, které město zatím nemá. Proto se nyní snaží získat prostředky alespoň na zastřešení tréninkové klece pro vrhačské sporty.
 
Česká výprava 56 sportovců přivezla letos v září z 13. letní paralympiády, která navazuje na letní olympijské hry, 27 medailí - šest zlatých, tři stříbrné a 18 bronzových. Čtyři bronzové medaile si ve vrhačských disciplínách vybojovali právě atleti z pardubického klubu. Zdraví sportovci získali na Letních olympijských hrách tři zlaté a tři stříbrné medaile. 
 
Nataša Hradní
oddělení vnějších vztahů