Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Neděle bude v Pardubicích ve znamení historie

8.9.2008 | Obyvatelé i návštěvníci Pardubic se mohou v neděli 14. září ponořit do historie. Město se již po sedmé přihlásilo k mezinárodní akci Dny evropského dědictví (European Heritage Days), během níž si lidé v celé Evropě připomínají své kulturní dědictví. V těchto dnech se veřejnosti otvírají jindy uzavřené památky, depozitáře muzeí a podobně. V Pardubicích je většina akcí konaná v rámci EHD bezplatná. Například v muzeu si mohou tuto neděli návštěvníci zdarma prohlédnout všechny expozice a sály pardubického zámku a vystoupat na jinak uzavřenou zámeckou věž. Milovníci historie se také mohou vydat na tradiční procházku po městské památkové zóně s ředitelem muzea, historikem Františkem Šebkem.

„Zájem o tyto exkurse do historie našeho města bývá veliký. Začínáme u morového sloupu většinou se zhruba třicítkou lidí a končíme na zámku, kde už nás bývá kolem šedesáti,“ řekl František Šebek. Po trase náměstí Republiky, kostel svatého Bartoloměje, Pernštýnské náměstí, Příhrádek a zámek provede i letos dvě skupiny zájemců. „Chodí pár pravidelných účastníků, ale většinou jsou to vždy noví lidé. A co je velmi sympatické, jsou všech věkových kategorií, mladí, středního věku i senioři,“ dodal historik.
 
Během EHD se v Pardubicích otvírají pro veřejnost také kostely, přístupné běžně jen při bohoslužbách. Kostel svatého Jana Bartoloměje navíc letos poprvé otevře také zvonici kostela, v níž visí jeden původní a dva nové zvony. Návštěvníci budou moci vidět také videozáznam z jejich lití a žehnání. Otevřen bude také kostel svatého Jana Křtitele v ulici Bratranců Veverkových a kostel Zvěstování Panny Marie v Klášterní ulici. Tradičně budou přístupné i prostory pardubické radnice na Pernštýnském náměstí, pardubický zámek, Zelená brána a areál Židovského hřbitova. Podrobný program Dnů evropského dědictví v Pardubicích je na webových stránkách města www.pardubice.eu, informace jsou také na www.ehd.cz
 
Dny evropského dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí.  V České republice se konají pravidelně od roku 1991, od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Při prvním ročníku bylo zpřístupněno 300 památek, které navštívilo na 50.000 lidí. V roce 2007 bylo v rámci EHD otevřeno už 1056 objektů, prohlédnout si je přišlo na 600.000 návštěvníků. Národní zahájení se letos uskuteční 13. září v Českých Budějovicích.
 
Nataša Hradní
oddělení vnějších vztahů