Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Na vinařský půlmaraton přijedou sportovci z celé Evropy

16.4.2014 | Pardubický vinařský půlmaraton bude i letos v duchu mezinárodní spolupráce. Závod, jehož hlavní část začíná v sobotu ve 12 hodin, svede dohromady profesionální běžce, rekreační sportovce i atlety-začátečníky nejen z České republiky. Svou účast přislíbily také téměř tři desítky atletů z partnerských měst.

půlmaraton

Pořadatelé půlmaratonu pamatují i na ty, kteří se na uběhnutí 21 kilometrů necítí. V rámci programu je připraven i sedmikilometrový běh Pernštýnská sedmička, lidový běh Vaňka Vaňhy na 1500 metrů vhodný i pro děti a projížďky na in-line bruslích. Součástí sportovního dne je také Pohárový závod handbike, závod tělesně postižených sportovců.

„Jsem rád, že Vinařský půlmaratón je velkou událostí nejen pro naše město, ale i pro atlety. V posledních letech se jej účastní sportovci z našich partnerských a spřátelených měst pravidelně. Nejvíce jich přijelo v roce 2011, kdy do Pardubic, díky dotaci EU, přijelo78 sportovců z osmi evropských měst, včetně čtyř vozíčkářů,“ uvedl náměstek primátorky František Brendl. Na trať vinařského půlmaratonu letos vyběhne 28 sportovců z tureckého Canakkale, skotského East Lothianu, polského Bełchatowa, německého Selbu a belgického Waregemu.

Pardubický vinařský půlmaraton navazuje na více než čtyřicetiletou tradici pořádání masového běžeckého závodu. Do začátku devadesátých let minulého století se tento silniční běh pořádal jako „Běh osvobození“ v tradičním termínu 9. května, na 25 km dlouhé trati Pardubice-Chrudim-Pardubice. Od roku 2007 se půlmaratonu pravidelně účastní i sportovci z partnerských měst.

 

Šimon Hradní
tiskový úsek